Bułgaria
Teatr Tańca Ludowego NAIDEN KIROV
W ciągu ostatnich 64 lat swojej artystycznej działalności Teatr Tańca Ludowego „Naiden Kirov” dał ponad 3 900 przedstawień w Bułgarii i za granicą, występując łącznie przed ponad 4 milionami widzów. Teatr ma na swoim koncie 106 występów na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach folklorystycznych, zdobywając sympatię widzów m.in. we Włoszech, Francji, Kubie, Japonii, Kanadzie, Holandii, USA, Wyspach Kanaryjskich, Grecji, Polsce, Belgii, Izraelu, Afganistanie, Niemczech, Anglii i Hiszpanii.
Chińskie Tajpej
Taiwan Hsin Chuan Dance Studio & Ying-Pei Junior High School Dragon Dance Team
Na Festiwalowych scenach zobaczymy dwa zespoły. Jeden zajmujący się tradycyjnym tańcem, a drugi muzyką. Obie formację przygotowały na tegoroczne Małopolskie Spotkania z Folklorem specjalny program. Jego główna oś skoncentrowana będzie wokół tradycji tanecznych i muzycznych, których głównym bohaterem jest smok.
Japonia
WADAIKO DAIGENGUMI
Grupa została założona w 2000 roku w Ōta, w Japonii przez mistrza gry na bębnach wadaiko – Motoichiego Yuzawę, który razem ze swoimi podopiecznymi daje koncerty zarówno w Japonii, jak i poza jej granicami. Ich muzyczna podróż rozpoczęła się od występu na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Llangollen w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu współpracowali ze znanymi artystami oraz brali udział w licznych programach telewizyjnych i przedstawieniach scenicznych.
USA/Hawaje
Group AHUNA OHANA
Ohana znaczy rodzina. Ahuna Ohana to rodzina, która od 1983 roku na własny koszt występuje na całym świecie prezentując kulturę polinezyjską. Przesłanie Ahuna Ohana brzmi: „Aloha w domu, aloha w każdym sercu”. Aloha oznacza miłość, którą dzielimy się poprzez tańce i muzykę Hawajów. Przez ostatnie 28 lat zespół występował na całym świecie, dzieląc się kulturą Hawajów, Samoa, Tahiti, Nowej Zelandii i rdzennych Amerykanów. Hawaje znane są jako tygiel Pacyfiku, a program grupy odzwierciedla wielokulturową różnorodność etniczną Hawajów i Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Irlandia
Group BRU NA BÓINNE
Siedziba Brú na Bóinne znajduje się w Droghedzie, mieście na północno-wschodnim wybrzeżu Irlandii. Grupa wzięła swoją nazwę od pobliskich grobowców Newgrange, które należą do najstarszych na świecie, starszych nawet od piramid w Egipcie.
Zespół prezentuje przekrpojowo typowe irlandzkie tańce od starego stylu zwanego „Sean Nós” po nowoczesny, tradycyjny taniec irlandzki. Tancerze używają lekkich lub ciężkich butów, w zależności od tańca. Kostiumy do tańca są haftowane celtyckimi wzorami, a w ostatnich latach stały się bardziej wyszukane. Kiedyś kostiumy były haftowane ręcznie, ale obecnie większość prac wykonywana jest maszynowo.
Kenia
Grupa UMOJA CALABASH ENTERTAINMENT
Zespół UMOJA CALABASH ENTERTAINMENT, to jedna z największych i najstarszych formacji artystycznych w Kenii. Składa się z tancerzy ludowych, akrobatów, i muzyków. Siedzibą zespołu jest Nairobi nazywane miastem w słońcu. Zespół składa się z 35 młodych i utalentowanych artystek i artystek. Jako ambasadorowie Kenijskiej kultury zespół stara się o zachowanie bogatego dziedzictwa kultury Kenii. Zespół składa się z przedstawicieli 42 różnych plemion.
Kolumbia
Talent School of Dance
Talentos School of Dance to zespół złożony z miłośników kultury latynoskiej - zwłaszcza mieszkających na co dzień w Wielkiej Brytanii kolombijczyków. Członkowie zespołu mocno utożsamiają się z krajem swojego pochodzenia, a poprzez muzykę, taniec i śpiew pragną promować kolumbijski folklor i tradycję. Formacja koncertowała w Europie, Azji i obu Amerykach. Dzięki bogatej palecie kostiumów ich widowiska taneczne cieszą się ogromną popularnością.
Korea
Group SOO YOUNG JISINBALBGI
Soo Young Jisinbalbgi, to wielopokoleniowa grupa tancerzy i muzyków, których wspólnym celem jest zachowanie tradycyjnych zwyczajów tanecznych i muzycznych z Korei. Zespół przedstawia folklor w jego bardzo tradycyjnym i oryginalnym wydaniu - rzadko sięgając po przetworzenia sceniczne. Na scenie zobaczymy wiernie odtworzone stroje, a artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny złożony z tradycyjnych instrumentów ludowych.
Meksyk
Ballet Folklórico de la casa de la CULTURA DE AMACUZAC
BALLET FOLKLÓRICO „TLALOLINI” to meksykańska formacja taneczno-muzyczna, która prezentuje i [popularyzuje zwłaszcza Aztecką część kultury Meksyku. Artyści brali udział w pierwszej edycji Małopolskich Spotkań z Folklorem i po 10 latach wracają na sceny Małopolski. Podczas swoich prezentacji zobaczymy i usłyszymy najpopularniejsze tańce meksykańskie, a także barwne stroje i ciekawe tradycyjne instrumenty.
Serbia
Group of Association of Citizens ERA
Stowarzyszenie „Era” z Uzic (Serbia) zostało założone w 2002 roku. Jego celem jest afirmacja kultury narodowej. Prezentacja tradycji kulturowej, tradycji tańca, pieśni i muzyki były główną ideą wszystkich tych osób, które zaangażowały się w prace stowarzyszenia. Zespół „Era” liczy obecnie 350 członków, dzieci i dorosłych. W swoim programie grupa ukazuje mentalność mieszkańców swojego regionu, ich charakter, zwyczaje, stroje i oczywiście tańce i pieśni. Artyści koncertowali w wielu miastach w Serbii i za granicą. Zespół brał udział w międzynarodowych festiwalach tańca ludowego w Słowacji, Macedonii, Grecji, Polsce, Rumunii, Szwajcarii, Portugalii, Słowenii, Francji, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Turcji i wielu innych krajach.
Tajlandia
Art Association for Youth
Stowarzyszenie Artystyczne Młodzieży Tajskiej powstało w 1987 roku z inicjatywy Krajowego Biura ds. Kultury. W zajęciach tanecznych, muzycznych i artystycznych udział biorą dzieci, młodzież i dorośli od 6 roku życia. Dla założycieli organizacji, a także dla jej pedagogów istotne jest promowanie dziedzictwa kultury ludowej Tajlandii zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń. Grupa koncertowała w kraju i za granicą za każdym razem zdobywając uznanie publiczności.
Turcja
ANATOLIAN Folklore Fundation
Anatolian Folklore Foundation została założona w Ankarze w 1981 roku. Jest pierwszą i jedyną fundacją działającą w obszarze folkloru w Turcji. Anatolian Folklore Foundation reprezentowała Turcję aż 151 razy na 4 kontynentach i 43 krajach. W tych międzynarodowych prezentacjach Fundacja zdobyła 14 tytułów mistrzowskich. Fundacja ma także na swoim koncie wiele zwycięstw na krajowych imprezach i konkursach w Turcji. Repertuar taneczny Anatolian Folklore Foundation obejmuje wszystkie części Turcji.
Polska
Zespół Pieśni i Tańca "Miechowiacy"
Zespół posiada w swoim repertuarze przede wszystkim pieśni i tańce krakowskie z uwzględnieniem mikroregionu miechowskiego i Racławic, pieśni i tańce lubelskie, śląskie oraz tańce narodowe takie jak polonez czy mazur. Zespół występuje przede wszystkim w strojach krakowskich lub w strojach właściwych dla danego regionu w zależności od wykonywanego programu propagując i kultywując na swoich koncertach folklor i kulturę narodu polskiego.
Polska
Zespół Pieśni i Tańca "Zagórzanie"
Zespół działa w Domu Kultury w Zagórzu. Tworzy go młodzież z Zagórza i sąsiednich miejscowości. Kontynuuje tradycje, zwyczaje i obrzędy tego regionu. W repertuarze ma melodie i tańce regionu krakowskiego, w tym suity: krakowską, krakowiaków wschodnich, rzeszowską, lubelską, sądecką i żywiecką oraz krakowiaka z Lajkonikiem. Charakteryzuje je dbałość o autentyzm dawnych pieśni i tańców.
Polska
Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Myślenicka"
Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” działa w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury od 2011 roku. Patronat nad Zespołem i główny mecenat finansowy sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach. Zespół skupia w swoich szeregach dzieci w wieku przedszkolnym, młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz osoby studiujące i pracujące.
Węgry
DEBRECEN NEPI Egyuttes
Zespół Debrecen Népi Együttes został założony wiosną 1950 roku w celu popularyzacji węgierskiego folkloru muzyczneo i tanecznego. Dziś w programie Zespołu znajdują się różnorodne pieśni i tańce, które na scenie tworzą barwny obraz więgierskiego dziedzictwa. Obecnie w Zespole tańczy blisko 200 osób w 5 grupach wiekowych. W ciągu ostatnich pięciu lat Zespół koncertował w wielu krajach i na wielu festiwalach, m.in. w Azerbejdżanie, Słowacji, Rumunii, USA, Turcji, Francji, Belgii.