WYSTAWY

Wystawy – wernisaże i spotkania

10.07.2023 r., poniedziałek godz. 18.00 – 19.00
otwarcie wystawy, Galeria Sztuki Współczesnej MOKiS

Rzeźba, malarstwo na szkle, fotografia - twórczość Zdzisława Słoniny

Zdzisław Słonina (ur. 1955 r.) to niezwykle utalentowany, ale zarazem skromny artysta, który całą swoją aktywność i pasję ukierunkował w rzeźbie i malarstwie na szkle. Już w dzieciństwie, zafascynowany rzeźbą ludową, podpatrując swojego sąsiada Józefa Słoninę zaczął próbować swoich sił w rzeźbie, również wpływ na początki jego twórczości wywarł znany rzeźbiarz Józef Wrona. 
Twórca wypracował swój własny styl. Jego prace wyróżniają się archaicznością ale i precyzją wykonania, twórca rzeźbi i maluje głownie tematy sakralne, pasyjne. Zarówno w rzeźbie jak i malarstwie na szkle przewodnimi tematami są Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa, Ukrzyżowanie, Matka Boska pod Krzyżem, Zdjęcie z Krzyża, Pieta, Zmartwychwstanie ale też postaci świętych. Artysta nie tylko przedstawia poszczególne postaci czy sceny biblijne z życia Chrystusa ale wprowadza do nich pewną narrację, swoistą i niepowtarzalną. Spod jego dłuta narodziły się również przepiękne szopki bożonarodzeniowe.

W rzeźbie jak i malarstwie na szkle artystę cechuje odważna kolorystyka, w rzeźbie artysta używa kolorów zasadniczych takich jak czerwień, zieleń, brąz czy błękit, nie stosuje różnego rodzaju cieni. Malarstwo na szkle jest bardziej kolorowe, dekoracyjne. Rysunek czarną kreską jest mocno uwidoczniony i wypełniony kolorem. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i regionalnych w dziedzinie rzeźby w drewnie oraz malarstwa na szkle. Na swoim koncie ma ponad 43 wystawy indywidualne oraz udział w 142 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Zdzisław Słonina jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców ludowych w Polsce. W 2020r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonał cykl ponad czterdziestu obrazów pn. „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane” przedstawiających życie na wsi z czasów jego dzieciństwa.

Jego prace znajdują się w: Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie.13.07.2023 r., czwartek, godz. 18.00 – 19.00 

otwarcie wystawy, Miejska Bibliotek Publiczna w Myślenicach

„Folk, mgFoto i przyjaciele” - wystawa fotografii Stowarzyszenia Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto

Myślenicka Grupa Fotograficzna mgFoto to grupa lokalnych i nie tylko, pasjonatów fotografii, których fotograficzna i społeczna działalność odbija się echem w kulturalnym krajobrazie Myślenic, Polski a także za granicą . W zakres jej działalności wchodzi także organizacja międzynarodowych konkursów fotograficznych, plenerów, prowadzenie warsztatów, comiesięcznych otwartych spotkań fotograficznych. mgFoto prowadzi własną Galerię, gdzie prezentowane są wystawy członków grupy oraz zaproszonych gości również z zagranicy. Angażuje się także w działalność charytatywną. Od kilku lat na zaproszenie organizatorów Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem mgFoto jest obecne na Festiwalu. Owocem tego jest wystawa „Folk, mgFoto i przyjaciele”, gdzie do projektu zaproszono również fotografów z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. Autorzy zdjęć w subiektywny sposób pokazali emocje jakie towarzyszą artystom oraz publiczności Międzynarodowych Spotkań z Folklorem. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 lipca 2023 r. (czwartek) w Galerii mgFoto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach, ul. Mickiewicza 17.


© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń