I Festiwal Filmowy ETNOkino

Festiwal Filmowy "ETNOkino" – pokazy kinowe o tematyce etnicznej

11, 12, 13 i 17, 18, 19 lipca 2023, godz. 21.00 – 22.30
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20


I Festiwal Filmowy "ETNOkino", to najnowsza odsłona Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. W tym roku pokazy kinowe po raz pierwszy ma formułę festiwalu towarzyszącego Małopolskim Sptkaniom z Folklorem. Wydarzenie realizowane jest w partnerstwie z Fundacją Profuturis i Kinem Muza w Myślenicach.
W tej części Festiwalu przygotowaliśmy dla Państwa filmy o szeroko pojętej tematyce etnicznej. Przez sześć lipcowych wieczorów będzie można obejrzeć różne filmy, które w sposób bezpośredni lub mniej nawiązują do toczących się obecnie i w przeszłości konfliktów etnicznych. Filmy dostosowane są do różnej grupy wiekowej odbiorców. 


10.07.2023 r., poniedziałek, godz. 21.00 – 22.30
I Festiwal Filmowy ETNOkino. Pokaz kinowy o tematyce etnicznej
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20

DANTZA, scenariusz i reżyseria Telmo Esnal

Burza zrywa się po ciężkim dniu pracy w polu. Kiedy deszcz ustaje, na jałowej dotąd ziemi budzi się życie. Owoce rosną i dojrzewają, przeżywają choroby i stają się jabłkami, które dają życie cydrowi. Potem przychodzi czas na żniwa, wznoszenie toastów i celebrowanie miłości.
Opowieść o cyklu życia, walce o przetrwanie. Gdzie upływ czasu wyznacza bieg natury. A taniec jest językiem wybranym do opowiedzenia swojej historii. Muzyka towarzyszy codziennym obowiązkom: Życie to rytm!
Uniwersalne motywy, tu ubrane w konkretną symbolikę. Symbolika ukazująca hipnotyczny świat tradycyjnego tańca. Poetycka pieśń do tradycji, ziemi, jej mieszkańców, mitów i zwyczajów. Opowieść o cudzie istnienia.


11.07.2023 r., wtorek, godz. 21.00 – 22.30
I Festiwal Filmowy ETNOkino. Pokaz kinowy o tematyce etnicznej
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20

ŚWIAT JEST WIELKI, A ZBAWIENIE CZAI SIĘ ZA ROGIEM

Bułgarsko-niemiecko-węgiersko-słoweński dramat z 2008 roku w reżyserii Stefana Komandarewa. Scenariusz filmu oparto na motywach wydanej w 1996 autobiograficznej powieści bułgarskiego pisarza Iliji Trojanowa. W 2009 film kandydował do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej , w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film odnosi się do sytuacji polityczno-gospodarczo-społecznej w Bułgarii w latach 80-tych. Obraz przedstawia socjalistyczne prowincjonalne miasteczko, w którym mieszka Aleks, wraz z rodzicami i dziadkami. Jego ojciec, Vasko, naraził się władzom, które próbują go zmusić do donoszenia na własnego ojca, który jest ”królem lokalnego hazardu”(Gra w lokalnej kawiarni w kości i tablę). Bai Dan (dziadek), cieszy się uznaniem całej okolicy, opowiada zbyt śmiałe polityczne dowcipy, jest niepokorny i tym naraża się lokalnej wierchuszce. Vasko odmawia i wraz z żoną oraz małym Aleksem zostaje zmuszony do emigracji i w ten oto sposób zostaje pogrzebane sielankowe życie rodziny małego Saszy. Wiele lat później podczas rodzinnej podróży dochodzi do tragicznego wypadku. Rodzice chłopaka giną a on sam doznaje amnezji. Aleks popada w depresję a jego dziadek dowiedziawszy się o zaistniałej sytuacji przyjeżdża by podnieść go na duchu. Jednak cala sytuacja nie jest prosta, bo panowie nie widzieli się od czasu ucieczki z rodzinnego kraju. Bai Dan zabiera wnuka w podróż na tandemie do bałkańskiej ojczyzny, aby przywrócić mu pamięć i radość życia.. Po drodze mają wiele przygód, które ukazują różnice kulturowe i pokoleniowe miedzy starym Bułgarem a młodym chłopakiem wychowanym na zachodzie.


12.07.2023 r., środa, godz. 21.00 – 22.00
I Festiwal Filmowy ETNOkino. Pokaz kinowy o tematyce etnicznej
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20

MISJA KONGO, reżyseria: o. Teofil Czarniak OFM Kalwaria Zebrzydowska

Film przedstawiający pracę naszych Współbraci w Demokratycznej Republice Konga. Bernardyni w dawnym Zairze są obecni od roku 1971. Ku pamięci misjonarzy posługujących od początku istnienia tej misji[ szczególnie wypowiadających się w filmie, którzy w ostatnich latach odeszli]. o. Jana Filusia (+2015) o. Maurycego Oramusa (+2016) o. Wincentego Guzka (+2019) o. Pacyfika Czachora (+2020) Produkcja: Franciszkański Sekretariat Misyjny MUTIMA


17.07.2023 r., poniedziałek, godz. 21.00 – 22.30
I Festiwal Filmowy ETNOkino. Pokaz kinowy o tematyce etnicznej
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20

CALLED TO GIVE TO THE VOICELESS

Film porusza problemy etnicznych mniejszości narodowych w kontekście handlu ludźmi. Dokument przedstawia ludzi pochodzących z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Afryki często postrzeganych jako gorszych, zmuszanych do niewolniczej pracy i narażonych na rasizm. Dokument został przygotowany na podstawie relacji podopiecznych, wolontariuszy i pracowników organizacji RENATE.
Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation (RENATE)
Wyprodukowany przez Conference of Major Superiors of Women Religious in Slovakia.


18.07.2023 r., wtorek, godz. 21.00 – 22.30
I Festiwal Filmowy ETNOkino. Pokaz kinowy o tematyce etnicznej
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20

BERTSOLARI

Bertsolari jest improwizatorem wierszy śpiewanych w języku baskijskim, Euskera. Ta ustna tradycja zdołała ewoluować i dostosować się do czasów łącząc się z młodszym pokoleniem, gromadząc dziesięć tysięcy osób na finale ostatnich mistrzostw. Surowa sztuka estetyczna, która zaskakuje w dobie widowiska i efektów specjalnych.
BERTSOLARI to podróż przez improwizowaną poezję, ciszę i obnażoną sztukę.


19.07.2023 r., środa, godz. 21.00 – 22.30
I Festiwal Filmowy ETNOkino. Pokaz kinowy o tematyce etnicznej
Kino Muza w Myślenicach, ul. Piłsudskiego 20

AMAMA

Historia rodziny; opowieść o konflikcie. Wieś i miasto, przeszłość i teraźniejszość, rodzice i ich potomstwo: przeciwstawne style życia walczą ze sobą, podczas gdy babcia — Amama — w wymownym milczeniu obserwuje rozwój losu swojej rodziny.

 
© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń