ETNOcinema

ETNOcinema – plenerowy pokaz kina o tematyce etnicznej

11, 12, 13 i 18, 19, 20 lipca 2022, godz. 21.00 – 22.30
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20


ETNOcinema, to filmowa odsłona Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. W tej części Festiwalu przygotowaliśmy dla Państwa filmy o szeroko pojętej tematyce etnicznej. Przez sześć lipcowych wieczorów będzie można obejrzeć różne filmy, które w sposób bezpośredni lub mniej nawiązują do toczących się obecnie i w przeszłości konfliktów etnicznych. Filmy dostosowane są do różnej grupy wiekowej odbiorców. 


11.07.2022 r., poniedziałek, godz. 21.00 – 22.30
ETNOcinema. Pokaz kina o tematyce etnicznej
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20

Film: Nie jestem Twoim murzynem

Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, a także bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny W 1979 roku afroamerykański powieściopisarz i eseista James Baldwin napisał list do swojego agenta literackiego, w którym przedstawił projekt, nad którym wówczas pracował - książkę "Remember This House". Była to historia życia i następujących po sobie zabójstw trzech jego przyjaciół: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Baldwin nie dokończył książki przed swoją śmiercią w 1987 roku. Pozostawił zaledwie trzydzieści stron, a spadkobiercy pisarza powierzyli rękopis reżyserowi Raoulowi Peckowi. Postanowił on sfinalizować zarysowaną w książce Baldwina historię, tworząc zbudowaną wokół jego słów filmową podróż przez historię Afroamerykanów. Zagłębił się w złożoną spuściznę życia i śmierci trzech wybitnych osobowości amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego, które na trwałe zmieniły społeczny i polityczny krajobraz USA.
Źródło: filmweb.pl


12.07.2022 r., wtorek, godz. 21.00 – 22.30
ETNOcinema. Pokaz kina o tematyce etnicznej
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20

Film: Kafarnaum

Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie – i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie 
Źródło: filmweb.pl


13.07.2022 r., środa, godz. 20.30 – 22.00
ETNOcinema. Pokaz kina o tematyce etnicznej
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20

Film: Nie jestem czarownicą

Kilkanaście minut trwała w Cannes owacja na stojąco dla Rungano Nyoni i jej mrocznej baśni, której akcja rozgrywa się w Zambii. Uznana za czarownicę i jako sierota bezbronna wobec oskarżeń, dziewięcioletnia Shula zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę - po to, by nie mogła odlecieć. W filmie taką szarfą jest realizm, za sprawą którego baśniowy, magiczny świat nigdy nie traci związku z rzeczywistością. Idealnie dawkowane egzotyka i swojskość, symbolika i obyczajowy konkret, a do tego spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli - to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę, działającą jeszcze długo po wyjściu z kina.
Źródło: nowehoryzonty.pl


18.07.2022 r., poniedziałek, godz. 21.00 – 22.30
ETNOcinema. Pokaz kina o tematyce etnicznej
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20

Film: 33

W 2010 roku, w wyniku tąpnięcia w kopalni miedzi i złota w Chile, 33 górników zostało uwięzionych na głębokości 200 pięter pod ziemią. Ekipa ratunkowa pracowała niestrudzenie przez 69 dni, aby dotrzeć do ofiar katastrofy, a zrozpaczone rodziny wraz z całym światem czekały na pomyślny finał tego dramatu. „33” to oparta na faktach, porywająca opowieść o potędze wiary, wytrwałości i nadziei z Antonio Banderasem w roli głównej.
Źródło: film.interia.pl


19.07.2022 r., wtorek, godz. 21.00 – 22.30
ETNOcinema. Pokaz kina o tematyce etnicznej
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20

Film: Nietykalni

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi.


20.07.2022 r., środa, godz. 21.00 – 22.30
ETNOcinema. Pokaz kina o tematyce etnicznej
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 20

Film: Omar

Omar jest piekarzem w okupowanej Palestynie. Po pracy, narażając życie, przekrada się przez mur, by zobaczyć swoją ukochaną Nadię. Wkrótce musi wybierać pomiędzy normalnym życiem a męską powinnością, której wszyscy oczekują - walką. Po dokonaniu zamachu z dwoma wspólnikami Omar zostaje złapany. Podejrzenia i zdrada wystawiają na próbę jego zaufanie do kumpli z dzieciństwa. Szczególnie do Tareka, brata Nadii i bojownika. Obaj za wszelką cenę chcą chronić dziewczynę, ale stoją po innych stronach muru. Tortury i upokorzenia podważają wiarę w honor i sens poświęceń za wszelką cenę. Omar przekonuje się, że to czy ktoś jest wrogiem, zależy od okoliczności. Mówi reżyser: "Film opowiada o sile zaufania. O tym jak ważne ono jest w relacjach i jak ulotne. Jest podstawą miłości, przyjaźni i lojalności. Jest fatamorganą i powoduje, że ludzkie emocje osiągają skrajności."
Żródło: film.wp.pl

 
© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń