2022-07-13

Wolność. Jedność. Muzyka i Taniec. Rozpoczęły się 8. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2022.

Za nami dwa pierwsze dni festiwalu. Czy to możliwe, żeby w tak krótkim czasie pomieścić masę wrażeń i aktywności? Tak! Zespoły folklorystyczne z Kenii, Meksyku, Palestyny, Rumunii, Serbii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, a także grupy Polskie - Ziemia Myślenicka i Mystkowianie dotarły do nas w komplecie i przywiozły ze sobą niespożytkowaną energię.

Najbardziej egzotycznym zespołem tegorocznych Małopolskich Spotkań z Folklorem jest grupa Utamaduni Ngomas pochodząca ze stolicy Kenii, Nairobi. Grupa prezentuje folklor ośmiu kenijskich prowincji i pielęgnuje narodowe tradycje. Równie ciekawie i niezwykle widowiskowo zapowiada się występ grupy Companía Juvenil de Danza z Santa Cruz w Meksyku występujący przy akompaniamencie orkiestry mariachi.

Do Myślenic przyjechał także prezentujący tradycyjne tańce Palestyny zespół Ghorbet Lagee. Grupa została założona przez emigrantów palestyńskich w obozie dla uchodźców Deheisha.

Zespoły z Palestyny można bardzo rzadko podziwiać na festiwalowych scenach z uwagi na problemy wizowe, dlatego ta grupa jest szczególnie ciekawa.
Artyści Ghorbet Lagee dążą do wspólnej edukacji i możliwości rozwoju młodzieży, podniesienia świadomości międzynarodowej dla sprawy palestyńskiej i przyczynić się do zachowania dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej.

Ciekawie zapowiada się także „etno jamm session”, podczas którego razem zagrają muzycy z dwóch różnych kulturowo biegunów muzyki, na przykład muzycy z Palestyny zagrają z grupą z Rumunii, a muzycy z Kenii zagrają z meksykańskimi marachi.

Zanim egzotyczne dźwięki wybrzmią na dużej scenie, zwolenników kameralnej atmosfery zapraszamy do restauracji Cafe Młynek, gdzie od poniedziałku mają miejsce minikoncerty festiwalowych zespołów.

Pełną parą ruszyły również wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Miłośnicy sztuki ludowej mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach malowania na szkle, tworzenia folkowych wianków oraz przygotowania figurek festiwalowych – koników i ptaszków. Odbyły się również warsztaty kulinarne, podczas których wypieczono głogoczowskie buchty i bułeczki drożdżowe.

A to tylko początek! Przed nami jeszcze tydzień Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2022, które wspierają władze województwa małopolskiego, gmina Myślenice, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz partner wydarzenia PKN Orlen.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotograficznej z dwóch pierwszych dni trwania IFMM 2022, a niezdecydowanych namawiamy do uczestnictwa w naszych aktywnościach festiwalowych.
 
© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń