2022-06-29

Znamy szczegóły Festiwalu 2022

Już 11 lipca rozpoczną się ósme Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Myślenice przez 10 najbliższych dni będą światową stolicą muzyki, tańca i zwyczajów ludowych. Organizatorzy przygotowali ponad 40 różnych wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumunii, Kenii, Serbii i oczywiście Polski. To jednak nie wszystko, ludowe brzmienie festiwalu wzmocnią zespoły z nurtu world music – Kayah, Golec uOrkiestra oraz Enej, które wystąpią z okacji 680-lecia lokacji Myślenice.

Małopolskie Spotkania z Folklorem

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są systematycznie od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 11 lipca i potrwa do 20 lipca. W tym czasie w Myślenicach i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów.


Festiwal odkryć i doświadczeń


Program Festiwalu można podzielić na wydarzenia muzyczne i nie-muzyczne. Te które odwołują się wprost do tradycji kultury materialnej i te czerpiące inspirację z dziedzictwa niematerialnego. Istotą wydarzenia jest łączenie różnych nurtów i interpretacji tradycyjnej muzyki, tańca i rękodzielnictwa. Dlatego Małopolskie Spotkania z Folklorem, to Festiwal odkryć i doświadczeń.
Tegoroczna edycja Festiwalu wraca do Małopolskiej widowni w tej formule, którą pamiętamy z roku 2019. Festiwal miał rok przerwy spowodowany pandemią COVID-19, choć mimo trudności w 2021 roku odbyła się edycja muzyczna wydarzenia, której program opracowała znana dziennikarka muzyczna Paulina Bisztyga.


Propozycje koncertowe

Co w tym roku? Już od 11 lipca w Muzycznym Café Festiwalowym ETNOmusic (Café Młynek, rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal. Od 14 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Tego samego dnia o godz. 20.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zatańczy zespół „Woda na Młyn” z programem pn. Pogranicza. Wcześniej, bo we wtorek 12 lipca o godz. 19.00 w Myślenicach zagra świeży muzyczny projekt Chvost. To duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Minoo. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni.
W środę 13 lipca o godz. 18.30 usłyszymy wybitną ukraińską instrumentalistkę Irynę Hubiak, która zaśpiewa i zagra na bańdurze najpiękniejsze polskie i ukraińskie pieśni.
Wszystko to, to preludium tego, co czeka nas dalej. Od 15 lipca (piątek) w Myślenicach prawdziwa gradka dla miłośników tradycji i nie tylko. Na głównej scenie festiwalowej organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 17.00 (oficjalna inauguracja festiwalu). Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir muzyki etno porwie nas zespół Enej. W sobotę 16 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz show Golec uOrkiestra. Niedziela 17 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. gość jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic Kayah. Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 20 lipca.


Spotkania, warsztaty i wystawy

W części nie-muzycznej również przygotowano wiele pozycji programowych, na które warto zwrócić uwagę. Warsztaty ETNOkids dla dzieci, ETNOwarsztaty dla młodzieży i dorosłych, ETNOtańce, czyli otwarte warsztaty taneczne z zagranicznymi tancerzami oraz ETNOcinema – pokazy kina o tematyce etnicznej. Z propozycji wystawienniczych na odwiedzających Galerię Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu czekać będą wystawy: Malarstwo Zofii Stryjeńskiej na pocztówkach (stroje ludowe) z kolekcji Andrzeja Boryczko oraz „Jeden naród o dwóch sztandarach. 100 lat przymierza wojskowego Polski i Rumunii”.
Tematyka warsztatów rękodzielniczych nawiązuje do tradycji małopolski. Ich uczestnicy będą mieli okazje m.in. wykonać drewniane zabawki, zdobione ptaszki (symbol Festiwalu), spróbować malarstwa na szkle czy haftu karpackiego.
Interesująco także zapowiada się warsztat pn. Zakwas – pieczenie chleba. Poprowadzi go artysta Łukasz Radziszewski..


Sceny wielu kultur

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice, ale także sceny towarzyszące. Od sześciu już lat Festiwal przyjmuje formułę wędrownego wydarzenia i odwiedza różne małopolskie miejscowości. W tym roku będzie to Kraków (14 lipca). W wolnych chwilach ponad 250 artystów z 3 kontynentów wyruszy na zwiedzanie Małopolski. Poznają m.in. Kraków, Wieliczkę, Wadowice i Auschwitz. Festiwal jest współfinansowany przez Województwo Małopolskie, Gminę Myślenice oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.
Podstawowe informacje
Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej festiwalu (www.festiwal.myslenice.pl). Bieżące informacje udostępniane są ponadto w mediach społecznościowych. Facebook: www.fecebook.com/malopolskafestival, instragram @malopolskafestival. Wszystkich tych którzy nie będą mogli osobiści dotrzeć na festiwal organizatorzy zapraszają do wydań internetowej telewizji Małopolska Festival TV dostępnej w serwisie YouTube oraz relacji fotograficznych.

ZOBACZ PROGRAM
 
© 2020 festival.myslenice.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.
Zadzwoń