IOV World Youth Congress 2017

 

iov_youth2Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem w 2017 roku były gospodarzem V Jubileuszowego IOV World Youth Conngress pod patronatem International Organization of Folk Art. W kongresie udział wzięło 30 młodych uczestników z 11 krajów świata m.in. Gwatemali, Senegalu czy Wietnamu. Kongres trwał 5 dni i poświęcony był niematerialnemu dziedzictwu. Wykłady wygłosili m.in. Ali Abdulah Khalifa (Bahrajn) i Jean Novak (USA). 

IOV World Youth Congress (Międzynarodowy Kongres Młodzieży) został zainicjowany pięć lat temu przez młodych ludzi zrzeszonych w jednej z największych międzynarodowych organizacji zajmujących się tematyką związaną z folklorem. International Organization of Folk Art (Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej) została założona w 1980 roku w Wiedniu. Obecnie jest oficjalną konsultacyjną jednostką NGO afiliowaną przy UNESCO. Od 1989 roku działa Polska Sekcja International Organization of Folk Art z siedzibą w Lublinie.

- Poprzednie kongresy odbywały się m.in. w Brazylii, Szwecji czy Chinach teraz przyszedł czas na Polskę. Cieszę się, że to właśnie w Myśleniach, w Małopolsce mogliśmy gościć młodych pasjonatów kultury. Myślenice są bowiem doskonałym miejscem, a Małopolska bogatym i barwnym regionem – mówi Piotr Szewczyk, który kierował międzynarodowym komitetem organizacyjnym.

O czym dokładnie rozmawiali uczestnicy i kto uczestniczył w Kongresie. Głównym tematem trwającego 6 dni spotkania było: Folk Fusion. Niematerialne dziedzictwo i inspiracje folklorem. Jak przekonują organizatorzy, to bardzo szerokie zagadnienie i celowo sprofilowane na pewnego rodzaju kontrasty. Dr Joanna Dziadowiec, koordynator naukowa kongresu wyjaśnia, że podczas warsztatów i sesji popularnonaukowych uczestnicy rozmawiali o tym jaką rolę w codziennym życiu młodych ludzi odgrywa folklor, jak się zmienia, przetwarza. W jaki sposób inspiruje sztukę, biznes. W jaki sposób można czerpać z niematerialnego dziedzictwa inspiracje, gdzie jej szukać.

- Dyskusja doprowadziła do sformułowania ogólnych tez, które mogą wyznaczać to w jaki sposób powinniśmy rozmawiać o tradycji tak by nie była pojmowana jedynie jako relikt przeszłości ale w myśl tzw. nowej filozofii dziedzictwa, którą promuje UNESCO była nieodłączną częścią teraźniejszości. W świecie pełnym podziałów, takie podejście może stanowić wspólną nić międzykulturowego porozumienia dla młodych ludzi z całego świata – kontynuuje dr Joanna Dziadowiec, opiekunka naukowa kongresu.