EtnoCinema 2019


KINO MUZA
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

ul. Piłsudskiego 20, 32-400 Myślenice

etno_cinema_2019

EtnoCinema to filmowa odsłona Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Przez sześć dni zaprezentowane zostaną filmy, które poruszają szeroko pojęte kwestie etniczne. Bezpłatne pokazy zaplanowano na:  8, 9, 10, 15, 16 i 17 lipca 2019 o godz. 20.30 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu (MOKiS) pod tzw. „filarami”. Projekcje będą mieć charakter plenerowy, a dzięki zadaszonej przestrzeni także w sytuacji deszczu filmy będą wyświetlane.  W trakcie seansów będzie można skorzystać ze specjalnej oferty gastronomicznej przygotowanej przez bistro Garnuszek.

————————————————————

8 lipiec 2019 r., (poniedziałek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Nic bez nas
Reżyseria: S. Klausmann, Kraj i rok produkcji: Niemcy 2017, Czas trwania: 87 min, Wersja językowa: Lektor

Czego można dowiedzieć się o marzeniach i planach dzieci, towarzysząc im w codziennej podróży do szkoły? Poruszający dokument pokazuje historie szesnastu bohaterów z najodleglejszych części świata. Głównymi bohaterami filmu „Nic bez nas” są dzieci z różnych zakątków globu. Twórcy zabierają nas w daleką podróż i opowiadają historie kilkunastu młodych bohaterów. Dokument nie tylko zwraca uwagę na różnice kulturowe i odmienne problemy, przed jakimi stają dzieci, lecz także podkreśla podobieństwa w ich życiu: wszyscy uczą się, bawią, odkrywają świat i przygotowują się do dorosłości. Towarzysząc im w drodze do szkoły, poznajemy ich marzenia, plany i lęki. Film porusza problem przyszłości naszej planety, włączając do dyskusji głos dzieci, które już niedługo będą odpowiedzialne za jej losy.

Nic-bez-nas-590x368

9 lipiec 2019 r., (wtorek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Super Modo
Reżyseria: L. Wainaina, Kraj i rok produkcji: Niemcy 2018, Czas trwania: 74 min, Wersja językowa: Lektor

Jo jest supermanką. Przy użyciu woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego. Przed nią największe wyzwanie w życiu. Jo jest nadzwyczajną dziewczynką, obdarzoną przez los wielkimi mocami. Wystarczy, że się skupi i może przesuwać przedmioty, zatrzymywać czas i wytrącać z ręki rzeczy Nie robi tego nigdy dla własnego widzimisię, zawsze w słusznej sprawie, tak, jak to superbohaterowie mają w zwyczaju. Korzystanie z nadprzyrodzonych mocy jest dla małej Kenijki sensem życia i zarazem największą radością. Umiejętności dziewczynki spędzają sen z powiek jej mamie Kathryn, która obawia się o kruche zdrowie dziecka. Jo jest chora i musi się oszczędzać. Jak pogodzić te dwa wyzwania? W jaki sposób jednocześnie ratować świat i troszczyć się o swoje zdrowie? Na wspaniały pomysł wpadnie siostra Jo, która zaangażuje całą wioskę w nakręcenie filmu o superbohaterce. Nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z odchodzeniem.

Supa-Modo-1-590x368

10 lipiec 2019 r., (środa)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

9 kompania
Reżyseria: F. Bondarczuk, Kraj i rok produkcji: Rosja 2005, Czas trwania: 130 min, Wersja językowa: Lektor

Rosyjski film wojenny z 2005 roku w reżyserii Fiodora Bondarczuka opowiadający o rekrutach Armii Radzieckiej walczących w czasie wojny w Afganistanie. Film oparty jest na wydarzeniach autentycznych, mających miejsce podczas operacji „Magistrala” (początek roku 1988), kiedy to 39 żołnierzy broniło wzgórza 3234 w walce z ok. 200-300 mudżahedinami. Była to ostatnia przeprowadzona na tak wielką skalę operacja wojsk radzieckich. W filmie ocalał tylko jeden żołnierz, który stwierdza, że dowództwo zapomniało o 9. kompanii. W rzeczywistości zginęło tylko sześciu z trzydziestu dziewięciu żołnierzy, dwudziestu ośmiu zostało rannych. Dwóch zabitych zostało pośmiertnie uhonorowanych złotą gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego. Żołnierze mieli też ciągłą łączność z dowództwem, mogąc posłużyć się wsparciem artylerii. Film wywołał mieszane uczucia wśród weteranów biorących udział w wojnie afgańskiej, którzy zarzucali mu wiele przeinaczeń. Sądząc po ilości sprzedanych biletów został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność (obejrzał go także prezydent Putin). Uhonorowany został także Złotym Orłem przez Rosyjską Akademię Sztuki Filmowej.

9_kompaNIA

15 lipiec 2019 r., (poniedziałek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu 

Moje wielkie Greckie wesele 2
Reżyseria
K. Jones, Kraj i rok produkcji: USA 2016, Czas trwania: 94 min, Wersja językowa: Lektor

Po kilkunastu latach od wesela Toula i Ian wciąż bezskutecznie próbują uwolnić się od wszędobylskich greckich krewnych. Gdy czasem zdobędą trochę wolności, zaraz nadarza się okazja, by kochający się rodzinny krąg ponownie zacisnął się jak pętla na szyi. Ich córka Paris wybiera się na studia, a rodzina oczywiście musi zatwierdzić wybór uczelni. Zanosi się na trzęsienie ziemi, bo dziewczyna pragnie opuścić rodzinne Chicago, a co gorsze jej nowy chłopak nawet nie udaje Greka. Jednak prawdziwe tsunami dopiero przed nami. Otóż rodzice Tulli  – Maria i Gus – odkrywają, że ich małżeństwo jest nieważne, więc formalnie wciąż są do wzięcia, a to dopiero początek…

WIELKIE_GRECKIE_WESELE_2

16 lipiec 2019 r., (wtorek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Kraina miodu i krwi
Reżyseria
A. Jolie, Kraj i rok produkcjiUSA 2011, Czas trwania127 min, Wersja językowaLektor

Osadzona na Bałkanach, dramatyczna opowieść o tym, jak wojna zmienia ludzi i jak miłość może zmienić człowieka. Film jest reżyserskim debiutem słynnej aktorki Angeliny Jolie („Przerwana lekcja muzyki” – „Oscar”, „Oszukana”), która sama napisała także scenariusz. Zaangażowana w działalność charytatywną gwiazda nie oszczędza widzów – jej obraz szokuje realistycznymi scenami przemocy, drobiazgowo odtwarza sceny śmierci i gwałtu. Mimo mieszanych opinii krytyków film zdobył kilka prestiżowych wyróżnień z nominacją do Złotego Globu na czele. Zdjęcia powstały na Węgrzech oraz w Bośni i Hercegowinie, a ich autorem był nagrodzony Oscarem Dean Semler („Tańczący z wilkami”), który pracował już z Jolie na planie „Kolekcjonera kości”. W rolach głównych wystąpili mało znani szerokiej publiczności Zana Marjanovic („Lato w Złotej Dolinie”, „Transfer”) i Goran Kostic („Hannibal. Po drugiej stronie maski”, „Uprowadzona”). Dopełnieniem filmu jest poruszająca muzyka autorstwa zdobywcy Nagrody Akademii, Gabriela Yareda („Angielski pacjent”, „Wzgórze nadziei”).

kraina_moidu_i_krwi

17 lipiec 2019 r., (środa)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

Hiszpański temperament
Reżyseria
Emilio Martínez Lázaro, Kraj i rok produkcjiHiszpania 2014, Czas trwania96 min, Wersja językowaLektor

Zwariowana komedia o tym jak się bawią, kochają, kłócą i spiskują Hiszpanie z różnych stron Półwyspu Iberyjskiego. „Dzikie historie” w hiszpańskim stylu z hiszpańskim charakterem i temperamentem. Amaia (Clara Lago) pochodzi z Kraju Basków, nie lubi się stroić, a swoim temperamentem mogłaby obdzielić połowę Hiszpanii. Właśnie rzucił ją narzeczony, a tymczasem do miasta przyjeżdża ojciec, by poznać ukochanego córki. Rodzina dla Baska to rzecz święta, dlatego dziewczyna decyduje się na mały przekręt. Poznany na wycieczcie do Sewilli Rafa (Dani Rovira), rodowity Andaluzyjczyk, czyli największy wróg, wydaje się najgorszym pomysłem na ratunek. Ale być może najlepszym sposobem na wybrnięcie z tarapatów są kolejne tarapaty?

hiszpanskitemperament-premiera

————————————————————

KINO_MUZAPartnerem drugiej edycji EtnoCinema w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem jest działające przy Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu KINO „MUZA”.  Jest to najstarsze i najdłużej funkcjonujące na terenie powiatu myślenickiego kino.  W przestronnej sali (340 miejsc) można obejrzeć najnowsze krajowe i zagraniczne produkcje filmowe.  W okresie wakacyjnym (sierpień) prowadzona jest retransmisja spektakli operowych z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.  Kino jest także organizatorem pokazów specjalnych oraz festiwali filmowych.
Aktualny repertuar dostępny jest na www.mokis.myslenice.pl,  w zakładce „kino muza”.