EtnoCinema 2018

1EtnoCinema 2018. Festiwalowe KinoEtno
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu
ul. Piłsudskiego 20, 32-400 Myślenice
bistro: Garnuszek

EtnoCinema to najnowsza propozycja programowa Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2018. Przez sześć dni zaprezentowane zostaną filmy, które poruszają szeroko pojęte kwestie etniczne. Bezpłatne pokazy zaplanowano na:  9,10, 11, 16, 17 i 18 lipca 2018 o godz. 20.30 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu (MOKiS) pod tzw. „filarami”. Projekcje będą mieć charakter plenerowy, a dzięki zadaszonej przestrzeni także w sytuacji deszczu filmy będą wyświetlane.  W trakcie seansów będzie można skorzystać ze specjalnej oferty gastronomicznej przygotowanej przez bistro Garnuszek.

————————————————————

9 lipiec 2018 r., (poniedziałek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

STRZELAJĄC DO PSÓW (2005), 111 min.

dramat, Wlk. Brytania/Niemcy
reżyseria: Michael Caton-Jones
obsada: Claire-Hope Ashitey, Hugh Dancy, John Hurt, Nicola Walker
język: polski lektor

 

strzelając_do_psow

Wstrząsający dramat powracający do krwawych wydarzeń w Rwandzie, w 1994 roku. Scenariusz został oparty na wspomnieniach świadka tamtych dni, reportera BBC Davida Beltona. Film opowiada historię dwóch białych mężczyzn, katolickiego księdza – ojca Christophera (John Hurt) i młodego nauczyciela Joe’go (Hugh Dancy), którzy w 1994 spotykają się w stolicy Rwandy, Kigali. Obaj pracują tam w chronionej przez siły ONZ szkole Ecole Technique Officielle. W tym czasie konflikt między plemionami Tutsi i Hutu przybiera na sile, by wkrótce zamienić się w krwawą rzeź. Ofiarą ludobójstwa padnie w ciągu roku 800 000 Tutsi. Ci, którym udaje się uciec przed masakrą, chronią się w szkole, licząc, że oddziały ONZ zagwarantują im bezpieczeństwo. Żołnierze jednak otrzymują rozkaz wycofania się i pozostawienia cywilów samym sobie. Ojciec Christopher i Joe muszą zdecydować, czy opuścić placówkę i ratować własne życie, czy też do końca pomagać potrzebującym…

10 lipiec 2018 r., (wtorek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

UNDERGROUND (1995), 163 min.

komediodramat, Francja/Jugosławia/Niemcy/Węgry,
reżyseria: Emir Kusturica
obsada: Lazar Ristovski, Miki Manojlovic, Mirjana Jokovic, Slavko Stimac
język: polski lektor

 

underground

Niemieckie naloty na Belgrad w 1941 roku zbiegają się z rozpoczęciem rewolty „towarzysza” Marko (Miki Manojlović). Wykorzystując wojenny rozgardiasz towarzyszący klęsce, Marko wciąga swego naiwnego i zapalczywego przyjaciela Czarnego (Lazar Ristovski) w handel bronią, przemyt złota i powstańczą walkę przeciw Niemcom. Marko umieszcza w piwnicy grupę uchodźców, których zachęca do produkcji broni i innych artykułów, które sprzedaje z ogromnym zyskiem na czarnym rynku. Mimo zakończenia wojny Marko utrzymuje mieszkańców piwnicy w przekonaniu o trwającej wciąż niemieckiej okupacji. Trwa to przez dwadzieścia lat. Więźniowie podziemi harują dzień i noc, tymczasem nad ich głowami Jugosławia ulega kolejnej iluzji – kultowi Tito. Podziemny teatr cieni upada w 1961 roku podczas wesela; pijana kochanka Marko Natalija (Mirjana Joković) wyznaje jego zdradę Czarnemu. Trzydzieści lat później w 1991 roku Czarny dowodzi jednostką komandosów, która uczestniczy w najbardziej krwawych operacjach wojny domowej.

11 lipiec 2018 r., (środa)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

300 MIL DO NIEBA ( 1989), 88 min.

dramat obyczajowy, Polska/Francja/Dania,
reżyseria: Maciej Dejczer
obsada: Andrzej Mellin, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kama Kowalewska, Rafał Zimowski, Wojciech Klata

 

300_mil_do_nieba

Głośny i doceniony w świecie film o spektakularnej ucieczce z PRL-owskiej Polski dwóch nastoletnich braci, którzy do Ystad przedostali się ukryci pod tirem. Pod podwoziem tira, wycieńczeni z zimna, głodu, pragnienia i ciasnoty spędzili 25 godzin, zanim prom, którym płynęli, dotarł szczęśliwie przez Bałtyk do szwedzkiego portu w Ystad. Ucieczka dwóch braci ze wsi Żyraków, 15-letniego Adama i 13-letniego Krzysztofa, to jeden z najbardziej brawurowych w historii przypadków nielegalnego przedostania się z bloku wschodniego na Zachód. Po tym, jak rozwścieczeni polscy urzędnicy pozbawili rodziców chłopców praw rodzicielskich, a szwedzkie media nagłośniły sprawę nieletnich uciekinierów, bracia Zielińscy otrzymali azyl w Szwecji. Pierwsze cztery lata spędzili w rodzinie zastępczej, później zamieszkali wspólnie, a pełnoletni już Adam stał się prawnym opiekunem brata. Żaden z nich nie zdecydował się na stałe wrócić do Polski. Cztery lata po ucieczce MACIEJ DEJCZER, początkujący reżyser znany głównie z dokumentów o tzw. trudnej młodzieży, postanowił przenieść ich dramatyczną historię na wielki ekran.

16 lipiec 2018 r., (poniedziałek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu 

MANDARYNKI (2013), 83 min.

dramat, wojenny, Gruzja/Estonia
reżyseria: Zaza Urushadze
obsada: Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Giorgi Nakashidze, Mikhail Meskhi, Raivo Trass
język: polski lektor

 

mandarynkiIvo (Lembit Ulfsak) i Markus (Elmo Nüganen), pochodzący z Estonii rolnicy, odnaleźli swój raj na ziemi w Abchazji, gdzie prowadzą gospodarstwa i uprawiają mandarynki. Ich nastawienia nie zmienia nawet coraz bardziej krwawy konflikt między Gruzinami a mieszkańcami Abchazji. Kiedy walki zbliżają się do ich domów, Ivo decyduje się na odważny krok. Przyjmuje pod swój dach dwóch rannych żołnierzy z przeciwnych stron barykady (Giorgi Nakashidze, Mikheil Meskhi). Czy ranni będą potrafili się porozumieć? Nominowana do Oscara i Złotego Globu w kategorii „najlepszy film zagraniczny”, przejmująca opowieść o człowieczeństwie, które budzi się w samym środku bratobójczej walki. Skromny, pełen subtelności obraz z antywojennym przesłaniem to dzieło gruzińskiego reżysera i scenarzysty Zazy Urushadzego (3 domy, Opiekun). W główne role wcielili się estońscy artyści: znany między innymi z filmu Akademia Pana Kleksa Lembit Ulfsak (także: Tusenbröder – Återkomsten) oraz ceniony twórca teatralny Elmo Nüganen (1944).

17 lipiec 2018 r., (wtorek)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

BIAŁA MASAJKA (2005), 126 min.

melodramat, Niemcy,
reżyseria: Hermine Huntgeburth
obsada: Antonio Prester, Jacky Ido, Katja Flint, Nina Hoss
język: polski lektor

biała_masajkaPochodząca ze Szwajcarii Carola (Nina Hoss) spędza wakacje z narzeczonym w Kenii. Pewnego wieczoru poznaje Lemaliana (Jacky Ido), masajskiego wojownika. Jedno spojrzenie wystarczy, żeby Carola uległa silnej fascynacji mężczyzną. Kiedy nadchodzi dzień powrotu do Europy, kobieta podejmuje zaskakującą decyzję. Postanawia zostać w Afryce i odnaleźć wioskę Lemaliana. Niedługo później zostaje jego żoną i zaczyna nowe życie. Dla ukochanego rezygnuje ze zdobyczy cywilizacji, porzuca dawne sprawy i uparcie wierzy, że z blond włosami i jasną skórą może stać się Masajką, jak jej mąż. Uczy go sztuki miłości, a nawet rozkręca w wiosce mały interes. Wkrótce jednak okazuje się, że miłość nie zawsze może pokonać bariery kulturowe i obyczajowe, a Szwajcarka pośród Masajów zawsze pozostanie kimś obcym.  Choć wydawać by się mogło, że historia opowiedziana w „Białej Masajce” to mało prawdopodobna fikcja, film HERMINE HUNTGEBURTH jest oparty na autentycznych wydarzeniach.

17 lipiec 2018 r., (środa)
godz. 20.30, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu

POLOWANIE NA KRÓLIKI (2002), 94 min.

Dramat, przygodowy, Australia
reżyseria: Phillip Noyce
obsada:  Everlyn Sampi, Tianna Sansbury, Laura Monaghan, Jason Clarke
język: polski lektor

 

polowanie_na_krolikiRok 1931. Molly Craig jest aborygeńską dziewczynką, która w ramach polityki australijskiego rządu, podobnie jak setki innych dzieci z domieszką białej krwi, została siłą odebrana rodzicom i przymusowo osadzona w ochronce. Pobyt w ponurym sierocińcu miał pomóc „mieszańcom” w zintegrowaniu się z białą społecznością Australii. Jednak mała Molly nie godzi się na nowe życie według norm i zaleceń białych i wraz z młodszą siostrą i kuzynką postanawiają uciec z ochronki do rodziców. Zagubione na bezkresnym bezludziu starają się odnaleźć płot na króliki – gigantyczne ogrodzenie dzielące kontynent na dwie części – który jest ich jedynym drogowskazem. Przemierzają 2500 kilometrów australijskiego pustkowia, próbując zmylić i przechytrzyć depczący im po piętach policyjny pościg.

 

————————————————————

KINO_MUZAPartnerem pierwszej edycji EtnoCinema w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem jest działające przy Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu KINO „MUZA”.  Jest to najstarsze i najdłużej funkcjonujące na terenie powiatu myślenickiego kino.  W przestronnej sali (340 miejsc) można obejrzeć najnowsze krajowe i zagraniczne produkcje filmowe.  W okresie wakacyjnym (sierpień) prowadzona jest retransmisja spektakli operowych z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.  Kino jest także organizatorem pokazów specjalnych oraz festiwali filmowych.
Aktualny repertuar dostępny jest na www.mokis.myslenice.pl,  w zakładce „kino muza”.