Etno_spotkania 2018

12EtnoSpotkania
Festiwalowe spotkania podróżnicze i wykłady

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko muzyka i taniec z różnych części świata, ale także cykl spotkań podróżniczych i autorskich. W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu zaproszenie organizatorów przyjęli niezwykli goście, którzy opowiedzą o swoich podróżniczych doświadczeniach. Spotkania odbędą się w Caffe Festiwalowym (Restauracja Młynek, Rynek w Myślenicach). Udział w zaplanowanych wydarzeniach jest bezpłatny. Każde z wystąpień wzbogacone będzie materiałami filmowymi, muzycznymi i fotograficznymi. Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniach i wykładach, jest to doskonała okazja do spojrzenia na świat oczami osób, dla których podróże, i nie tylko, stały się sposobem na życie.

10.07.2018 r., (wtorek), godz. 18.00

Caffe Festiwalowe (Restauracja Młynek)
Polska kultura na emigracji.
Jean Novak

gieniaProf. Jean Novak jest założycielem i głównym opiekunem Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca „Vistula” z San Francisco. Przez kilkanaście minionych lat organizowała życie kulturalne Polonii Amerykańskiej skupionej wokół miasta San Francisco. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu w San Francisco i wybitnym specjalistom w dziedzinie autyzmu i logopedii. Autorka własnych projektów badawczych poruszających tematykę międzykulturowych relacji. Jest ambasadorem polskiej kultury i sztuki w świecie. Jako mecenas sztuki wspiera polskie zespoły pieśni i tańca oraz polonijny ruch artystyczny na Ukrainie.

13.07.2018 r., (piątek), godz. 16.00

Caffe Festiwalowe (Restauracja Młynek)
Południki szczęścia. Wędrówki z lotosem i sziszą.
Elżbieta i Andrzej Lisowscy

lisowscy

Ona – badaczka mistycznego islamu (iranistka i religioznawca), On – dziennikarz i fotograf. Autorzy książki „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA”,  twórcy telewizyjnego „Światowca” i radiowego „Południka Cafe” oraz obecnych teraz na antenie Radia Kraków „Południków szczęścia”. Członkowie m.in. The Explorers Club (Nowy Jork; Elżbieta – wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club) i honorowi członkowie Polish – American Travelers Club, twórcy reportaży ze świata dla TVP1 i TVP2, telewizyjnych magazynów „Światowiec” (TVP INFO) oraz „Z plecakiem i walizką” (TVP Kraków). Autorzy setek artykułów prasowych i wielu przewodników turystycznych m.in. „Wiedeń – miasto artystów i geniuszy” (Wydawnictwo Bezdroża), „Lwów od środka” (RM, Discovery Chanel) czy „Tunezja” (Wiedza i Życie i A Dorling Kindersley Book – wydanie na cały świat, w ponad 20 językach.

15.07.2018 r., (niedziela), godz. 13.00

Caffe Festiwalowe (Restauracja Młynek)
80 minut dookoła świata
Mariola i Tomasz Pik

CANO CRISTALES, KolumbiaMariola i Tomasz Pik to zapaleni podróżnicy. Od 30 lat podróżują po świecie i uwieczniają swoje niecodzienne wyprawy kamerą video by póżniej móc się podzielić swoimi przeżyciami z szerszą widownią. Efektem mariażu ich podróży i filmowego zmysłu i talentu jest ponad 1002 filmowych reportaży z wielu ciekawych, znanych i nieznanych zakątków świata położonych na 6 kontynentach. Znani są szerokiej widowni TV Polvision i słuchaczom Polskiego Radia 1030 w Chicago, gdzie przez 12 lat emitowane były ich filmy i audycje podróżnicze. Kilka razy w roku organizowali spotkania autorskie zatytułowane “W 80 minut dookoła świata”, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. Mariola i Tomasz od niedawna zamieszkali w Myślenicach i z miłą chęcią włączyli się do życia kulturalnego naszej gminy. Nasza myślenicka społeczność zna ich z anteny TV Myślenice, która od pół roku emituje kolejne odcinki ich filmowych podróży.

16.07.2018 r., (poniedziałek), godz. 18.00

Caffe Festiwalowe (Restauracja Młynek)
 Cypr. Moja opowieść. 
Andrzej Boryczko

boryczkoAndrzej Boryczko- Myśleniczanin, rocznik 1954, syn kolekcjonera i kronikarza Myślenic Mariana „Kuby” Boryczki. Człowiek o wielu pasjach: wielbiciel historii nie tylko lokalnej, kolekcjoner – kolekcjonuje wszystko co łączy się z historią naszego miasta i okolicą, podróżnik, pisze wiersze i artykuły prasowe, teksty związane z jego zamiłowaniem do turystyki i historii (zwłaszcza regionalnej, myślenickiej), jest m.in. współautorem przewodnika „Wokół Dalina i Gościbi”. Od dzieciństwa swój talent przejawiał także w malarstwie, uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach. Uprawia głównie malarstwo olejne, ale również rysunek, grafikę, akwarelę, temperę, pastel oraz sporadycznie collage. Wykonał blisko 200 prac w tych technikach, część z nich na indywidualne zamówienia.