Startujemy już w lipcu

Trzecia edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem już w lipcu. Po raz kolejny do Małopolski przyjadą najlepsze zespołu pieśni i tańca niemalże z całego świata.

Rynek w Myślenicach zamieni się w tętniącą muzyką, śpiewem i tańcem międzynarodową scenę. Co w tym roku przygotowali dla nas organizatorzy? Zobaczymy.

Spośród blisko 40 zgłoszeń komitet artystyczny wybrał 11 zespołów. Są wśród nich grupy z Brazylii, Chile, Francji, Indonezji, Kostaryki, Polski, Republiki Południowej Afryki, Serbii Słowacji, Tajwanu czy Węgr. Która z nich najbardziej przypadnie do gustu małopolskiej widowni? O tym przekonamy się w lipcu, ale jak zapewnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu zaproszone zespoły, to najlepsi z najlepszych i każdy znajdzie coś dla siebie. Wisienką na festiwalowym torcie mają być goście specjalny. Artyści i wykonawcy, którzy zaprezentują własne inspiracje polską i… pakistańską muzyką ludową. Będą warsztaty rękodzieła ludowego, spotkania autorskie z podróżnikami, koncerty zagranicznych kapel ludowych oraz kiermasz sztuki ludowej. Pierwszy raz ruszy kawiarnia Festiwalowa, w której odbywać się będą wszystkie kameralne wydarzenia.

Co w programie?

Festiwal rozpocznie się 11 lipca, a zakończy 20. Koncerty na Rynku w Myślenicach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej. Barwne korowody, happening kulinarny „Spróbuj świata. Taste of the world”. Koncerty pakistańskich gwiazd muzyki rozrywkowej, debiuty młodych i zdolnych artystów. Wyjątkowy koncert polski, gdzie zespoły pieśni i tańca „Ziemia Myślenicka” i „Nowa Huta” zaprezentują najpiękniejsze elementy polskiego folkloru.

Większość z naszych wydarzeń będzie mieć charakter plenerowy. Chcemy bowiem zgromadzić jak największą publiczność. W ubiegłym roku było to ponad 40 tys. widzów. Liczymy, że w tym roku uda nam się powtórzyć ten sukces. W programie każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Karolina Druzgała-Pawlak, szefowa programowa Festiwalu.

czarny

Pakistański sufi rock i bałkański hip-hop

Widzowie Festiwalu przywykli już do niezwykłej energii, jaką wraz ze swoim folklorem przywożą artyści. Nie tylko na scenie, ale także w miastach w których odbywa się Festiwal czuć prawdziwą atmosferę zabawy w międzykulturowym towarzystwie. Wśród tegorocznych niespodzianek są koncerty pakistańskich gwiazd muzyki pop, rock i folk, którzy pierwszy raz w Polsce zaprezentują projekt muzyczny pn. Pakistańskie Sufi Pop&Rock.

To coś absolutnie innego. Muzyka rockowa połączona z filozofią sufi. Islam traktuje muzykę w sposób niezwykle rygorystyczny Ali Aftab Saeed i Saad Sultan kontestują te zakazy i wbrew religii śpiewają o Bogu. Artyści koncertowali m.in. w Bangladeszu, Nepalu, Indiach Afganistanie ,Norwegii , Turcji oraz USA – mówi Piotr Szewczyk.

Będą też akcenty bardziej europejskie. Balkanscream – siedmioosobowy kolektyw w połączeniu hip-hopu i muzyki bałkańskiej. Grupa próbuje ukazać własny niepowtarzalny klimat, poprzez wprowadzenie instrumentów elektronicznych i orientalnych, starając się w pełni przenieść słuchacza w inny wymiar. Zespół

Iwan Iwanilia to z kolei oryginalne kompozycje i aranżacje wykonywanych utworów. Odznaczają się wieloma elementami muzyki tradycyjnej klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Poprzez improwizację, specyficzną ornamentykę oraz różnorodność wykorzystywanych technik instrumentalnych i wokalnych grupa osiąga bardzo oryginalne efekty artystyczne.


20 dni pełnych folkowych emocji

Choć główne wydarzenia Festiwalowe zaplanowano na cztery lipcowe dni (14-17 lipca 2016), to całe wydarzenie trwać będzie o wiele dłużej. Już 11 lipca w kawiarni festiwalowej na Rynku w Myślenicach (Cafe Młynek) odbędą się warsztaty rękodzieła ludowego oraz koncert zespołu muzycznego z Brazylii. W następne dni także w tym miejscu widzownie będą mogli posłuchać muzyki na żywo, wziąć udział w warsztatach i spotkaniach autorskich.

Przygotowaliśmy ciekawe propozycje warsztatowe. Polecam w nich udział, bo to będzie okazja do niezwykłej przygody – rekomenduje Natalia Nowacka, koordynator ds. wizualnych.

Wydarzeniom w Myślenicach tradycyjnie towarzyszyć będzie kiermasz sztuki ludowej. 14 lipca w czwartek pieśni kurpiowskie zaśpiewa Konrad Cygal. W sobotę 16 lipca wspólnie z Małopolską Szkołą Gościnności organizatorzy zapraszają na degustacje kuchni regionalnej z całego świata.  19 lipca odbędzie się gala finałowa Ogólnopolskiego Festiwalu Fraszki o tematyce folklorystycznej.  Od 20 do 23 lipca zespoły festiwalowe zatańczą w Łagiewnikach w ramach przygotowań wolontariuszy do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Zobacz program festiwalu >>>