Ruszyły przygotowania

Województwo Małopolskie potwierdziło ostatecznie finansowanie drugiej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego Radni jednogłośnie zdecydowali o wsparciu finansowym tej wyjątkowej imprezy. Dyrektor Festiwalu Piotr Szewczyk nie kryje zadowolenia i zapowiada, że tegoroczne małopolskie święto folkloru będzie wyjątkowym artystycznym przedsięwzięciem i międzynarodowym świętem całej Małopolski. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem – to jedno z pierwszych wydarzeń kulturalnych, jakie otrzymało w tym roku wsparcie od Sejmiku Województwa Małopolskiego. Radni zadecydowali o przekazaniu na jego organizację 220 tys. zł, doceniając tym samym ogromny sukces, jakim okazał się zeszłoroczny debiut festiwalu. Przypomnijmy – występy ok. 350 artystów z całego świata obejrzało prawie 20 tys. osób. W tym roku zapowiada się równie atrakcyjna formuła. Zagraniczni wykonawcy reprezentujący 10 krajów wystąpią m.in. w Myśleniach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej. Nie wykluczone jednak, że do trójki miast dołączą kolejne małopolskie miejscowości – z zwłaszcza te z zachodniej części województwa.

- Prace nad programem Festiwalu nabierają tempa. Lista tegorocznych zespołów jest już właściwie zamknięta. Potwierdzenia wymagają jeszcze grupy z najdalszych zakątków świata takich jak Republika Południowej Afryki czy Pakistanu. Formuła naszej imprezy nie ulegnie zmianie i nadal będziemy łączyć tradycyjną kulturę ludową z jej przetworzonym bardzie współczesnym obliczem. Jedną z gwiazd, która zaśpiewa w sobotę 4 lipca będzie Zespół ČAČI VORBA – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor i pomysłodawca Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

DSC_0268Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń. W Małopolskie Szkole Gościnności odbędzie się happening kulinarny „Taste of world. Spróbuj świata”. Na rynku w Myśleniach przez pięć dni trwać będzie kiermasz sztuki ludowej w Miechowie w Bazylice Grobu Bożego odbędzie się uroczysta msza święta, wystąpią zespoły folkowe, a zagraniczni artyści przygotują specjalnie dla mieszkańców Małopolski animacje i zabawy typowe dla kraju ich pochodzenia. Będzie wesoło, kolorowo i etnicznie. Organizatorem imprezy są Gmina Myślenice, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz Myślenickie Towarzystwo Kultury. Więcej o festiwalu na www.festiwal.myslenice.pl Festiwal odbędzie się w dniach od 1 do 10 lipca 2015 roku.

Główne koncerty zaplanowano od 2 do 5 lipca 2015 w Myśleniach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są afiliowane przez International Organization of Folk Art (IOV). Instytucja ta opiera się na statusie oficjalnej konsultacyjnej organizacji pozarządowej UNESCO i tworzy sieć ponad 3 000 naukowców, artystów i ekspertów w dziedzinie kultury i sztuki ludowej w 183 krajach.