Myślenice już po raz drugi rozbrzmiały w rytmie folkloru – za nami 3 dni festiwalu!

Wśród gości specjalnych, którzy zainaugurowali II edycję festiwalu znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz eurodeputowana do Parlamentu Europejskiego Róża Thun. Natomiast w sobotę zasmakowaliśmy tradycyjnych przysmaków z różnych stron świata, by potem w barwnym korowodzie ruszyć ulicami Myślenic.  

Część oficjalną rozpoczęło przemówienie Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy. Cieszę się, że festiwal tak się rozwija już w drugiej edycji. Już w zeszłym roku nie miałem wątpliwości, że województwo małopolskie powinno objąć patronatem to wydarzenie – powiedział Marek Sowa.  Tegoroczna Ceremonia Otwarcia Festiwalu zaskoczyła nawet samego dyrektora festiwalu Piotra Szewczyka, który został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis – przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po części oficjalnej sceną zawładnęły zespoły, które zaprezentowały przygotowane specjalnie na tę okazję programy artystyczne. Mieszanina kultur, barw, dźwięków – tak do późnych godzin wieczornych wyglądał myślenicki rynek. Podczas koncertu zobaczyliśmy zespoły z Czarnogóry, Indonezji, Pakistanu, Cypru, Irlandii, Tajwanu, Meksyku, Turcji, Północnej Osetii i Republiki Południowej Afryki. Ostatnim akcentem inauguracji był koncert Orkiestry Św. Mikołaja.

Tanecznym krokiem weszliśmy w trzeci dzień festiwalu. W sobotę od rana w Małopolskiej Szkole Gościnności roznosił się zapach przeróżnych kulinarnych przysmaków. Nasi międzynarodowi goście przygotowali charakterystyczne dla swoich kultur przekąski, których można było spróbować w trakcie „Taste of World. Spróbuj świata”. Podczas degustacji, nie tylko zmysły smakowe zostały zaspokojone. Zespoły z Tajwanu, Pakistanu i RPA zaprezentowały krótkie programy artystyczne.

Wisienką na torcie tego dnia był korowód. Wzięło w nim udział blisko tysiąc osób – artyści, mieszkańcy Myślenic i turyści z całej Polski.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem potrwają do 10 lipca. W tym czasie artyści wystąpią w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wolbromiu, Wadowicach, i kilku innych miastach w Małopolsce. W niedzielę zakończy się pierwsza część festiwalu. Zagraniczne grupy odwiedzą Miechów, gdzie poprowadzą korowód, który ruszy zaraz po zakończeniu Mszy Świętej. Koncert Finałowy odbędzie się na myślenickiej scenie o 18.00.

Strony: 1 2