Małopolska zakochała się w folklorze. Zakończyły się Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem.

W niedzielę zakończyły się Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, podczas których od czwartku do niedzieli na scenach w Myślenicach, Wygiełzowie i Miechowie zaprezentowało się ponad 300 artystów z 10 krajów świata w tym z Kolumbii Meksyku, czy Tajwanu.

Odbywający się po raz pierwszy festiwal, był prawdziwy świętem międzynarodowego folkloru dla którego wspólnym mianownikiem jest ludowa sztuka tańca, śpiewu i muzyki. Zespoły przygotowały specjalnie na tą okazję programy artystyczne, w których nie brakło widowiskowych choreografii, pięknych strojów oraz przede wszystkim wysokiego poziomu artystycznego. Sercami widzów zawładnęli zdecydowanie meksykańscy Mariachi z grupy Tlalolini oraz tancerze z gruzińskiej grupy Kelaptari, którzy pokazali widowiskowy taniec wojenny shejiori – który wymaga od tancerzy wielu lat treningów, ale przede wszystkim dużej odwagi.

Festiwal był jednak nie tylko prawdziwym widowiskiem muzyczno – tanecznym, ale przede wszystkim kulturowym. W ramach festiwalu odbyły się między innymi „Taste of the World – Spróbuj Świata” w ramach którego lokalne specjały do degustacji przygotowały wszystkie zespoły uczestniczące w Międzynarodowych Małopolskich Spotkaniach z Folklorem. Na talerzach znalazły się między innymi jajka na słodko i żelki z białego mleka przygotowane przez Tajwańczyków, czeskie strucle z jabłkami
i orzechami, czy kurczak w czekoladzie i chilli rodem z Meksyku. Okazję do spróbowania dań miał każdy, kto pojawił się na dziedzińcu Małopolskiej Szkoły Gościnności. Punktem kulminacyjnym festiwalu był barwny korowód, który przeszedł ulicami Myślenic. We wspólnej zabawie na ulicach miasta wzięło udział ponad pół tysiąca osób – uczestników festiwalu, gości, turystów oraz mieszkańców. Wśród uczestników zabawy był również Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, którego do tańca porwały piękne meksykanki.

Zakończone w niedzielę Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2014 były pierwszą edycją tego festiwalu, lecz nie ostatnią. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że my niczego nie kończymy, myślmy dopiero rozpoczęli budowę fantastycznych spotykań z folklorem tutaj w Małopolsce. – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Matek Sowa. Dlatego cieszę się i nie mówię do widzenia, tylko do zobaczenia – dodaje. To również Marszałek stanął na czele komitetu honorowego, bez którego festiwal nie mógłby się odbyć. Ogromne wsparcie okazali również postali członkowie Komitetu – Radny Województwa Małopolskiego Mieczysław Kęsek, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski oraz Wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Stanisław Bisztyga.

Bohaterami festiwalu byli z pewnością również wolontariusze, którzy od rana do wieczora przez ostatnie półtora tygodnia pracowali, tak by ten festiwal mógł się udać. Widzowie przez ten weekend mogli oglądać dwa festiwale – ten na scenie i ten „nasz”, czyli wolontariuszy i artystów – komentuje Piotr Szewczyk, dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem – bez nich nic nie mogłoby się udać. Jesteśmy im wdzięczni za ich niesamowity uśmiech i nieprzespane noce – dodaje.
Ceremonia zamknięcia imprezy była nie tylko widowiskowa, ale również pełna emocji. Wzruszenia nie mogli powstrzymać zarówno wolontariusze jak i artyści, którzy przez ostatni tydzień gościli w Małopolskiej Szkole Gościnności. Wszyscy bardzo mocno zżyli się ze sobą i moment ten moment rozstania z pewnością był bardzo trudny.

W ramach Międzynarodowych Spotkań z Folklorem odbył się również konkurs na „Miss i Mistera festiwalu” realizowany wspólnie z redakcją Dziennika Polskiego. Zwycięzcami została para tancerzy z Gruzji – Shota oraz Mariam – Bardzo cieszymy się z tej nagrody – komentowali na gorąco po jej otrzymaniu. Jest nam miło, że ludzie mimo, że nas nie znali oddawali na nas swoje głosy. Te nagrody są ważne również dla nas jako grupy i reprezentantów Gruzji.

Dla jednego z artystów organizatorzy przygotowali również specjalną niespodziankę. Nagrodę dla największej osobowości festiwalu otrzymał Armando Ayala, reprezentant zespołu Tlalolini z Meksyku. Armando podczas swojego pobytu w Polsce zdobył sympatię wszystkich wolontariuszy i uczestników festiwalu swoją otwartością, niebywałą charyzmą i pozytywnym nastawieniem do życia.

Podczas czterech dni festiwalowych na scenach w Myślenicach, Wygiełzowie i Miechowie wystąpiło ponad 300 artystów z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Gruzji, Kolumbii, Polski, Meksyku, Rumunii, Tajwanu i Ukrainy. Ich występy obejrzało kilka tysięcy osób. Festiwal odbił się szerokim echem zarówno w mediach lokalnych jak i ogólnopolskich. Według zapowiedzi władz województwa małopolskiego, w przyszłym roku będzie miał on swoją kontynuację.

Wszystkie materiały foto z festiwalu dostępne są tutaj.

Zapraszamy do oglądania naszego oficjalnego kanału na YouTube tutaj.