Ruszyły przygotowania do Festiwalu

Ruszyły przygotowania do jubileuszowej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2018. Międzykulturowy festiwal folkloru odbędzie się w Myślenicach już po raz piąty.

Jak zapowiadają organizatorzy, urodzinowa edycja będzie miała wyjątkowy charakter. Nie tylko ze względu na ciekawy program, ale także z uwagi na wpisanie niektórych jego części w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gdzie i kiedy?

Tegoroczną edycję festiwalu odbędzie się w dniach od 9 do 18 lipca 2018 roku. Artyści odwiedzą trzy małopolskie miejscowości: Myślenice, Miechów i Zawoja. Scena na rynku w Myślenicach będzie głównym punktem wydarzeń festiwalowych, ale nie tylko. W tym roku także w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbędzie się koncert wyjątkowej warszawskiej formacji tanecznej „Woda na młyn”.  Jednym słowem: wszędzie – przez dziesięć lipcowych dni będzie można skorzystać z atrakcji festiwalu. Całe miasto ożyje folklorem w bardzo różnym wydaniu. Poszczególne wydarzenia festiwalowe będą zlokalizowane w różnych częściach miasta – zarówno na rynku w Myślenicach, w Caffé Festiwalowej, Ośrodku Kultury, Małopolskiej Szkole Gościnności, siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca i oczywiście samej przestrzeni miejskiej. Kulminacyjne dni Małopolskich Spotkań z Folklorem to 12 do 15 lipca. Od czwartku do niedzieli przewidziano największe koncerty i wydarzenia.

zdjecie_w_tle

Etno gwiazdy

Podczas jubileuszowej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem oprócz zagranicznych zespołów pieśni i tańca wystąpią także artyści, którzy z folkloru czerpią inspiracje. W swojej twórczości kształtują folklor z zupełnie innego punktu widzenia –  odświeżając, to o czym dawno zapomnieliśmy. Inspiracje i przetworzenia sprawiają zaś, że folklor wciąż jest na topie, a na koncerty zespołów folkowych przychodzą setki słuchaczy.

Wśród tegorocznych gwiazd będą m.in. Gooral, czyli Mateusz Górny – popularny producent muzyczny, który zasłynął dzięki oryginalnemu łączeniu muzyki elektronicznej, drum’n’bass i dubstepu z etniczną muzyką góralską.

Trio WoWaKin laureaci trzeciego miejsca na konkursie „Nowa Tradycja” 2016 najważniejszym w Polsce konkursie muzyki folkowej organizowanym przez Polskie Radio.

Sokół Orkiestra projekt będący odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną Bałkan – zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty dęte blaszane.

Zespół „Woda na młyn” tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. Woda na Młyn to zespół, który szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki  i szuka nowych kontekstów scenicznych dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.

Największa w Polsce miejska potańcówka

Organizatorzy Małopolskich Spotkań z Folklorem nie przestają zaskakiwać. Z okazji piątych urodzin zapraszają wszystkich miłośników tańca na największą w Polsce miejską potańcówkę z zespołem WoWaKin. Na kilka wieczornych chwil w największy folkowy parkiet w Polsce zamieni się płyta rynku w Myślenicach, na której wspólnie z tancerzami z całego świata, będzie można zatańczyć w dowolnym, ulubionym stylu. Wszystko oczywiście do rytmu polskiej muzyki ludowej we współczesnym wydaniu.

Koncerty. Warsztaty. Spotkania.

Tradycyjnie w trakcie całego festiwalu przewidziano koncerty kameralne w Café Festiwalowym  (kawiarnia Młynek w Myślenicach), gdzie zagrają muzycy m.in. z Indonezji, Republiki Południowej Afryki czy Słowacji. Ponadto odbędzie się siedem różnych warsztatów rękodzieła ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Przewidziano także spotkania autorskie z podróżnikami oraz rodzinne warsztaty tańców Polskich. Z okazji piątych urodzin odbędzie się specjalny warsztat dedykowany pięciolatkom.

Zagraniczni gości

Międzynarodowe Małopolskie Spotkanie z Folklorem, to festiwal niezwykle popularny wśród zagranicznych zespołów pieśni i tańca. Grupy z całego świata chętnie odwiedzają Małopolskę i prezentują swój folklor przed naszą publicznością. Kto w tym roku zatańczy w Myślenicach, Miechowie i Zawoi? Wszystko wskazuje na to, że będą to grupy z: Indonezji, Wysp Wielkanocnych, RPA, Gruzji, Słowacji, Rumunii, Pakistanu, Hiszpanii, Serbii, Palestyny czy Turcji. Organizatorzy zastrzegają jednak, że ostateczna lista zespołów będzie gotowa dopiero w czerwcu. Każda z grup zaprezentuje na scenie długie i krótkie programy taneczne. Nie wykluczone, że zagraniczni goście oprócz swoich tańców zaprezentują także nasze polskie tańce narodowe, których nauczą się podczas specjalnych warsztatów.

Chcesz wiedzieć więcej?

Szczegółowy program festiwalu będzie dostępny w maju na stronie internetowej www.festiwal.myslenice.pl oraz na facebooku. Już dziś na bieżąco można śledzić wszystkie festiwalowe nowości. Wystarczy polubić na facebooku profil International Folk Meetings Malopolska i wszystko mieć w zasięgu ręki.