Kolaż folkloru z całego świata

Wiemy już jakie kraje wezmą udział w II edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do Małopolski przyjedzie w sumie 9 zagranicznych grup i łącznie 300 wykonawców.Wśród tych najbardziej egzotycznych pojawi się m.in. Pakistan i Indonezja. Będą też Meksyk, Tajwan, Serbia, Cypr, Turcja, Irlandia, Północna Osetia oraz Polska. Jak podkreśla Karolina Druzgała – Pawlak, szefowa programowa Festiwalu, tegoroczny skład to prawdziwy kolaż folkloru z całego świata.
Zagraniczne zespoły ludowe, to jednak nie jedyna propozycja programowa jaką przygotowali organizatorzy na różnych scenach. W całej Małopolsce wystąpią także Polskie zespoły z Wolbromia, Dobczyc, Myślenic, Miechowa i Zagórza.  Nie zabraknie muzycznych niespodzianek, o które zadbają zespoły folkowe takie jak Caci Vorba, Orkiestra pw. Świętego Mikołaja, Przemek Sokół Orkiestra i Prasłowianki.

- Niebawem w internecie pojawi się szczegółowy program. Myślę, że już w poniedziałek na naszej stronie będzie można sprawdzić, gdzie i kiedy wystąpią poszczególni wykonawcy. Zaczynamy 1 lipca i przez dziesięć dni będziemy koncertować w różnych częściach województwa – mówi Karolina Druzgała – Pawlak.

Pierwszy koncert odbędzie się 2 lipca na Rynku w Myślenicach. Widowisko „Muzyka Świata. Music of the world” będzie podróżą po różnych częściach naszego globu. Występ zakończy projekt artystyczny przygotowany przez Tomasza Pawlaka i Pawła Iwana. W wykonaniu debiutującego zespołu usłyszymy bałkańskie i karpackie rytmy w nowej, nietypowej aranżacji.

- Najważniejsze wydarzenia zaplanowaliśmy na weekend między 3 a 5 lipca w Myślenicach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej. Czeka nas parada, degustacja kuchni świata, msza św. w Miechowie. Potem zespoły pojadą m.in. do Dobczyc, Wolbromia, Andrychowa, Wadowic, Tarnowa, Nowego Sącza i Żmiącej – uzupełnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to przełamujący stereotypy
i wyobrażenia o kulturze ludowej Festiwal. Dzięki umiejętnemu połączeniu tego, co wypływa wprost ze źródeł tradycji z przetworzonymi formami folkloru muzycznego i tanecznego, wokół naszej inicjatywy gromadzimy różne środowiska widzów i wykonawców.  Rys nowoczesności sprawia, że program jest atrakcyjny, wywołuje emocje i skłania do refleksji. Młodzi twórcy z całego świata prezentują swoją kulturę, jako element europejskiej czy światowej tożsamości i identyfikacji.

Co ciekawego zaprezentują zespoły? Charakter występów będzie bardzo zróżnicowany. Serbowie zaprezentują dynamiczne Bałkańskie rytmy i tańce. Północna Osetia zaskoczy nas brawurowymi i wręcz akrobatycznymi popisami. Artyści z Tajwanu to studenci akademii muzycznej i szkoły baletowej, którzy specjalnie na Festiwal w Małopolsce przygotowali wyjątkowy projekt artystyczny, będzie ich w sumie 45 osób: 20 tancerzy i 25 muzyków – cała orkiestra.  Tancerki z Irlandii pokażą nam jak wyglądają oryginalne celtyckie tańce. Na szczególną uwagę zasługuje zespół z Pakistanu, który w pełnej krasie pokaże nam taneczną kulturę tego kraju – to będzie wyjątkowa okazja bowiem rzadko udaje się sprowadzić do Polski artystów z tej części świata. W ubiegłym roku widzowie mieli okazję już poznać folklor Meksykański. W tym roku tancerze i muzycy z tego kraju także wystąpią na Festiwalu, ale nie będzie to już ta sama grupa. Akademicki zespół z Indonezji też dostarczy nam wielu emocji. Bardzo widowiskowe i synchroniczne tańce, to będzie dla widzów w Myślenicach zupełna nowość. Turcy i Północny Cypr zaprezentują podobne programy. Będziemy mieli jednak okazję zwrócić uwagę na subtelne detale, jakie dzielą oba zespoły, które czerpią przecież inspiracje ze wspólnego etnicznego rodowodu.

- Nie ulega wątpliwości, że to co przygotowali organizatorzy tej imprezy na pewno będzie miłym doświadczeniem. Szereg imprez towarzyszących – m.in. kiermasz sztuki ludowej sprawią, że przez te dziesięć wakacyjnych dni nie będziemy się nudzić – mówi Stanisław Bisztyga, wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, które współfinansuje Festiwal.

fot_1_INDONEZJA

Na zdjęciu grupa z Indonezji po złożeniu wniosków wizowych w Polskiej Ambasadzie w Dżakarcie. Już w lipcu zobaczymy ich w Małopolsce.

fot_2_CACI_VORBA

Jedną z muzycznych niespodzianek będą artyści z zespołu Caci Vorba, który zagra w Myślenicach 4 lipca.

fot_3_PAKISTAN

Na zdjęciu artyści z Pakistanu – jeden z ciekawszych zespołów, który zatańczy w Małopolsce.