Jesteśmy otwarci na propozycje: rozmowa z Piotrem Szewczykiem

Rozmowa z Piotrem Szewczykiem – dyrektorem Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem na temat działalności Myślenickiego Towarzystwa Kultury, Zespołu Pieśni  i Tańca Ziemia Myślenicka oraz Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2014, która ukazała się w sierpniowym wydaniu Gońca Myślenickiego.

Za nami pierwsza edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, których organizatorem były Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” i Myślenickie Towarzystwo Kultury.  Zakrojonej na taką skalę propozycji z zakresu kultury ludowej jeszcze w tej części Małopolski nie było. To było dla MTK – u chyba pierwsze tak duże organizacyjne doświadczenie… Trudno było zrealizować ten pomysł? Będą kolejne edycje wydarzenia?

Organizacja Festiwalu wymagała od nas wszystkich ogromnego zaangażowania. To było i wciąż jest mnóstwo przeróżnych obowiązków.  Przygotowanie takiej imprezy, to praca kilkunastu osób przez dwanaście miesięcy w roku.  Pomysł dojrzewał w naszych głowach przez kilka lat. Od 2010 roku intensywnie pracowaliśmy nad zrealizowaniem naszych artystycznych i organizacyjnych zamierzeń.  Po powrocie z jednego z największych festiwali na świecie, który odbywa się w Kanadzie nie miałem wątpliwości, że chce wspólnie z moimi pracownikami z Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zorganizować taką imprezę w Małopolsce. Nigdy wcześniej nie organizowaliśmy Festiwalu, ale dzięki ogromnej życzliwości tak wielu różnych osób udało nam się bez żadnych kłopotów doprowadzić szczęśliwie do sukcesu tego przedsięwzięcia. Mogę czytelnikom zdradzić, że w 2015 roku odbędzie się kolejna edycja festiwalu. W Małopolsce ponownie zagoszczą zespołu z całego świata. Już w głowach mamy pomysły na ciekawe artystyczne propozycje. Początek lipca 2015 to będzie wielkie święto folkloru. Będą egzotyczne zespoły, wspólne tańce, gwiazdy muzyki folkowej.

Za nami także kolejna odsłona Kulturalnych Dni Myślenic i Spotkań Myślenickich Środowisk Artystycznych. Rozumiem, że wasze propozycje na stałe wpisały się już w ofertę Myślenickiego Festiwalu Lata…

Zdecydowanie. To widać po ogromnym zainteresowaniu mieszkańców naszymi propozycjami. To już czwarty rok kiedy wspólnie m.in. z Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” podejmujemy działania artystyczne podczas Myślenickiego Festiwalu Lata. Ten rok był wyjątkowy, bowiem do tej pory zaczynaliśmy Kulturalne Dni Myślenic w piątek – tym razem rozpoczęliśmy świętowanie już we czwartek. Wspaniała wystawa Dominiki Frycowskiej na nowo pozwoliła nam odkryć przestrzeń po przeniesionej do nowego gmachu Bibliotece Publicznej w Rynku. Zakończyliśmy uroczym koncertem na plantach w Myślenicach. Z roku na rok stawiamy sobie kolejne wyzwania. Moim celem jest poszukiwanie ciekawych miejsc w Myślenicach i odkrywanie ich na nowo. Organizowaliśmy wspólnie z prowadzoną przez Towarzystwo Kultury „Galerią 30 kilometr” koncerty i wystawy w różny przestrzeniach: parkach, skwerach, dziedzińcach – zawsze towarzyszyła nami niezwykła atmosfera.

skan_wywiad

- Rozmawiamy nieco ponad trzy lata od momentu, gdy działalnością kulturalną w mieście zaczęło zajmować się Myślenickie Towarzystwo Kultury. Wtedy zapowiadałeś, że będzie to rewolucja w ofercie kulturalnej Myślenic. Sądząc po ilości zrealizowanych przez Towarzystwo pomysłów, chyba się udało…

To była i wciąż jest rewolucja, bowiem nie dajemy sobie czasu na wytchnienie proponując kolejne działania artystyczne, kulturalne i edukacyjne. Udało się nam stworzyć niezwykłą koalicję ludzi aktywnych, ludzi pomysłowych, ludzi szczerych i  życzliwych. Wszystko co robimy wynika z potencjału tych właśnie osób. Wspaniała działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który prawie od samego początku działa w strukturach Myślenickiego Towarzystwa Kultury – prawie 100 studentów seniorów. Galeria 30 kilometr z ciekawą ofertą wystawienniczą i edukacyjną.  Efemeryczna galeria, wspierająca swoich odbiorców kompetentnym komentarzem i możliwością doświadczania warsztatowo często trudnych zagadnień związanych ze sztuką współczesną. Przestrzeń wymiany idei, informacji, wiedzy i umiejętności. I oczywiście Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” z myślą o którym powstało Myślenickie Towarzystwo Kultury. Zespół wciąż wzbogaca swój program o nowe choreografie, muzykę, stroje… To już społeczność blisko 200 wykonawców w wieku od 5 do 70 lat.

- Czego możemy się spodziewać po was w najbliższych miesiącach?

Obecnie realizujemy w ramach programu Mecenat Małopolski projekt za zakresu folkloru, ale zarówno w formie muzycznej, tanecznej, jak i wystawienniczo – edukacyjnej. Wakacje to chwila przerwy, ale do września wrócimy do naszych propozycji w ramach tego działania. Galeria 30 kilometr pracuje nad przygotowaniem kolejnego przedsięwzięcia – tym razem fotograficznego. Uniwersytet Trzeciego Wieku pracuje nad program kształcenia w nadchodzącym roku akademickim.

- Jednym z filarów kulturalnej oferty Myślenic jest w dalszym ciągu działalność „Ziemi Myślenickiej”. Co słychać u zespołu? Nad czym obecnie pracujecie i gdzie będzie was można było w najbliższym czasie zobaczyć?

W najbliższym czasie Zespół wyjedzie na zagraniczne koncerty. Jeszcze w sierpniu zatańczy na Węgrzech natomiast we wrześniu w odległym o prawie 4 000 km portugalskim miasteczku Santarem w ramach organizowanej tam 55 edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. We wrześniu rozpoczynamy stałe zajęcia we wszystkich grupach wiekowych oraz zapisy dla najmłodszych dzieciaków od 6 roku życia. Tradycyjnie w grudniu zatańczymy nasz galowy koncert pełen niespodzianek. Być może przed świętami Bożego Narodzenia wyjedziemy z program kolędniczym do Francji.

- Myślenickie Towarzystwo Kultury to nie tylko zespół, ale także działające w jego strukturach: Galeria 30 kilometr i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Czy to zamknięta lista czy weźmiecie pod swoje skrzydła jeszcze inne kulturalne inicjatywy?

Lista nigdy nie była zamknięta. Cały czas jest otwarta i czeka na kolejne propozycje. Formuła naszej organizacji jest taka, że staramy się pomóc w rozwoju własnych pasji i idei. Tak było np. z Myślenickim Towarzystwem Historycznym, które zdecydowało się na krok do przodu i przekształciło się Myślenicki odział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Naszym celem jest inspirowanie do działania, pomoc w rozwoju. Jeśli widzimy, że starania i praca idą do przodu, a kolejne zmiany przynoszą korzyści, to z dumą wspominamy, że to nasze Towarzystwo dało początek tego sukcesu.  Współpracujemy i realizujemy wspólne działania z Myślenicką Grupą Literacką Tlia, Myślenicką Grupą Fotograficzną, Gminą Myślenice, Muzeum Regionalnym oraz Województwem Małopolskim.