IOV Youth Congress w Myślenicach

Miasto Myślenice (woj. małopolskie) otrzymało prawo organizacji 5-go jubileuszowego Międzynarodowego Kongresu Młodzieży poświęconego tematyce kultury ludowej i tradycji. Młodzi ludzie z całego świata już w lipcu będą rozmawiać na tematy związane z ochroną i zachowaniem niematerialnego dziedzictwa kultury.

iov_congress_foto_MALE_2IOV World Youth Congress odbędzie się w ramach IV Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Organizatorem kongresu jest Zespół Pieśni  i Tańca „Ziemia Myślenicka”, Myślenickie Towarzystwo Kultury oraz Gmina Myślenice. Wydarzenie koordynuje międzynarodowy komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele takich narodowości jak: Polska, Japonia, USA, Włochy, Bułgaria czy Rosja. Spotkanie młodych pasjonatów folkloru jest współfinansowane przez Województwo Małopolskie i Gminę Myślenice.

IOV World Youth Congress (Międzynarodowy Kongres Młodzieży) został zainicjowany pięć lat temu przez młodych ludzi zrzeszonych w jednej z największych międzynarodowych organizacji zajmujących się tematyką związaną z folklorem. International Organization of Folk Art (Międzynarodowa Organizacja Sztuki Ludowej) została założona w 1980 roku w Wiedniu. Obecnie jest oficjalną konsultacyjną jednostką NGO afiliowaną przy UNESCO. Od 1989 roku działa Polska Sekcja International Organization of Folk Art z siedzibą w Lublinie.

- Poprzednie kongresy odbywały się m.in. w Brazylii, Szwecji czy Chinach teraz przyszedł czas na Polskę. Cieszę się, że to właśnie w Myśleniach, w Małopolsce będziemy gościć młodych pasjonatów kultury. Myślenice są bowiem doskonałym miejscem, a Małopolska bogatym i barwnym regionem – mówi Piotr Szewczyk, który kieruje pracami organizacyjnymi kongresu.

O czym dokładnie będą rozmawiać uczestnicy i kto może wziąć udział w kongresie. Głównym tematem trwającego 6 dni spotkania jest: Folk Fusion. Niematerialne dziedzictwo i inspiracje folklorem. Jak przekonują organizatorzy, to bardzo szerokie zagadnienie i celowo sprofilowane na pewnego rodzaju kontrasty. Dr Joanna Dziadowiec, koordynator naukowa kongresu wyjaśnia, że podczas warsztatów i sesji popularnonaukowych uczestnicy będą rozmawiać o tym jaką rolę w codziennym życiu młodych ludzi odgrywa folklor, jak się zmienia, przetwarza. W jaki sposób inspiruje sztukę, biznes. W jaki sposób można czerpać z niematerialnego dziedzictwa inspiracje, gdzie jej szukać.

- Dyskusja ma doprowadzić do sformułowania ogólnych tez, które mogą wyznaczać to w jaki sposób powinniśmy rozmawiać o tradycji tak by nie była pojmowana jedynie jako relikt przeszłości ale w myśl tzw. nowej filozofii dziedzictwa, którą promuje UNESCO była nieodłączną częścią teraźniejszości. W świecie pełnym podziałów, takie podejście może stanowić wspólną nić międzykulturowego porozumienia dla młodych ludzi z całego świata – kontynuuje dr Joanna Dziadowiec, opiekunka naukowa kongresu.

Kongres rozpocznie się 12, a zakończy 17 lipca. Udział w spotkaniu młodzieży może wziąć praktycznie każdy, kto ma nie mniej niż 18 lat i nie więcej niż 35 i oczywiście interesuje się folklorem. Lista otwarta jest także na uczestników z Polski. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo wyboru. Limit uczestników to 75 osób. W chwili obecnej nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całego świata.

- Ważne, choć nie obowiązkowe jest przygotowanie prezentacji, referatu związanych z tematem głównym kongresu. Chcemy bowiem usłyszeć głos młodych ludzi. Ich zdanie na temat niematerialnego dziedzictwa. Będziemy dbać o wysoki poziom tych wystąpień, ale dajemy szanse każdemu – przekonuje Piotr Szewczyk.

Dla zakwalifikowanych uczestników udział w kongresie jest bezpłatny (zakwaterowanie, wyżywienie, materiały, itp.). Koszty, które uczestnicy ponoszą we własnym zakresie, to m.in. kwestie transportu, ubezpieczenia, wiz, itp. Termin zgłoszeń upływa 10 maja 2017 roku.

ptl_krakow_22

Kongres odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego/ o w Krakowie.

Szczegóły na www.festival.myslenice.pl w zakładce IOV YOUTH CONGRESS.

fot. www.turczyki.pl