Światowy lipiec w Małopolsce

Dziesięć zespołów folklorystycznych z różnych części świata: Meksyk, Kolumbia, Tajwan,  Chiny, Gruzja, Bułgaria, Ukraina, Polska, Czechy, odwiedzi w pierwszym  tygodniu lipca 2014 roku Małopolskę.

Blisko 350 artystów zatańczy, zaśpiewa i zagra podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Główna scena festiwalowa zostanie ustawiona na Rynku w Myślenicach.  Tam też odbędą się wszystkie plenerowe koncerty. Pierwszy z nich już 3 lipca  o godzinie 20.00, pn. „Muzyka Świata – The music of the World”.  Festiwalowi towarzyszyć będą także koncerty w Miechowie i Wygiełzowie.  Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2014 odbędą się z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Marka Sowy. Organizacji imprezy podjęli się Reprezentacyjny Zespół Pieśni  i Tańca  „Ziemi Myślenicka” Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Myślenice. Festiwal jest pierwszą tego typu kompleksową ofertą artystyczną z zakresu folkloru w tej części Województwa Małopolskiego. Jego koncepcja jest sumą doświadczeń, jakie Piotr Szewczyk, Dyrektor Zespołu  i jego grupa z Myślenic zebrali uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych na całym świecie.

- Mogę Państwa zapewnić, że przez te kilka dni w programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowaliśmy ciekawe koncerty, widowiska, spotkania z artystami, barwny korowód ulicami Myślenic, kiermasz sztuki ludowej. Naprawdę będzie się działo, a to wszystko w wykonaniu najlepszych tancerzy, muzyków i twórców ludowych – mówi Piotr Szewczyk, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Program pierwszej edycji Festiwalu został bardzo dokładnie przemyślany. Komitet organizacyjny spośród blisko 70 zgłoszeń wyselekcjonował te Zespoły, które dla polskiej widowni mogą stanowić najciekawszą propozycję. I tak usłyszymy i zobaczymy energiczne tańce i muzykę z Ameryki Południowej, akrobatyczne popisy Gruzinów, egzotyczne stroje z Tajwanu czy dynamiczne popisy tancerzy z Bułgarii. Wszystko to w bardzo ciekawej aranżacji.

- Małopolska zasługuje na kolejną markową imprezę, a taki właśnie będzie ten Festiwal. Od samego początku bacznie przyglądam się poczynaniom organizatorów. To wspaniała inicjatywa i mam nadzieję, że pierwsza edycja jest tylko zapowiedziom kolejnych – cieszy się Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

W Myśleniach już w czwartek 3 lipca widowisko pn. Muzyka Świata. Dzień później w piątek o godz. 19.00 uroczysta ceremonia otwarcia Festiwalu. W sobotę 5 lipca korowód Zespołów ulicami Myślenic, prezentacje kapel i grup tanecznych, w niedzielę pokazy festiwalowe i ceremonia zamknięcia. Ponadto koncerty m.in. Hanki Wójciak, Pauliny Bisztygi i Angeli Gaber. To wszystko i o wiele więcej już w lipcu.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są afiliowane przez International Organization of Folk Art (IOV). Instytucja ta opiera się na statusie oficjalnej konsultacyjnej organizacji pozarządowej UNESCO i tworzy sieć ponad 3 000 naukowców, artystów i ekspertów w dziedzinie kultury i sztuki ludowej w 183 krajach.

Honorowy patronat nad Festiwalem sprawują:  Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Radny Województwa Małopolskiego Mieczysław Kęsek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Maciej Ostrowski.  Festiwal jest finansowany przez Województwo Małopolskie i Gminę Myślenice.

W skład komitetu organizacyjnego wychodzą: Piotr Szewczyk – dyrektor festiwalu, Karolina Druzgała – Pawlak, zastępca dyrektora ds. programowych, Kamil Kmieciak, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych, Katarzyna Maria Zaczek – koordynator ds. organizacji pracy pilotów grup i wolontariuszy, Tomasz Pawlak, koordynator ds. muzycznych, Natalia Nowacka – koordynator ds. wizualnych, Krystian Stopka, koordynator ds. PR, Małgorzata Trolka – koordynator ds. procedur i finansów, Agnieszka Horab – koordynator ds. obiegu dokumentów, Roman Strzelczyk – koordynator ds. bezpieczeństwa.