Gwiazdy światowego folku w Małopolsce

Już w najbliższy poniedziałek 11 lipca rusza III edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem w Myślenicach. Jedna z najciekawszych kulturalnych propozycji tego lata.

Przez 10 dni w Myślenicach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej zagrają zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej – m.in. z Pakistanu, Brazylii, Indonezji i Kostaryki. Kumulacje festiwalowych wydarzeń  i największe koncerty przewidziano między 14 a 17 lipca na zabytkowym rynku w Myślenicach.


- Większość z naszych wydarzeń będzie mieć charakter plenerowy. Chcemy bowiem zgromadzić jak największą publiczność. W ubiegłym roku było to ponad 40 tys. widzów. Liczymy, że w tym roku uda nam się powtórzyć ten sukces. W programie każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Piotr Szewczyk dyrektor Festiwalu.

plakat_A2_Myslenice (1)

Do Małopolski przyjedzie w sumie 350 wykonawców z Kostaryki, Brazylii, Francji, Słowacji, Węgier, Serbii, Macedonii, Pakistanu, Indonezji i Tajwanu. Każda z grup zaprezentuje najciekawsze elementy swojego folkloru tanecznego i muzycznego. Wszystkie wydarzenia uzupełnione będą o koncerty polskich i zagranicznych zespołów czerpiących inspiracje
z folkloru.

- Choć nie przeczytamy o nich w popularnych serwisach plotkarskich, a ich zdjęć nie ma na pierwszych stronach kolorowych gazet, to zapewniam Państwa, że na tegorocznym Festiwalu zagrają najprawdziwsze gwiazdy. Z Pakistanu przyjadą ulubieńcy tamtej publiczności Ali Aftab Saeed i Saad Sultan, których twórczość ma milionowe odsłony w internecie. Zagrają Balkanscream i Iwan Iwnilia – gwiazdy polskiej muzyki inspirowanej folklorem.  Tych wieczornych koncertów po prostu nie można przegapić – dodaje Piotr Szewczyk. 

Nowoczesna formuła tego wydarzenia sprawia, że nie jest to klasyczny festiwal folkloru lecz międzykulturowe spotkanie sięgające zarówno do tradycji, jak i nowoczesności. Ta próba łączenia dwóch rzeczywistości sprawia, że w programie wydarzenia każdy odnajdzie propozycje dla siebie. W tym roku organizatorzy przygotowali nie tylko koncerty, ale także kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, warsztaty artystyczne, specjalną strefę dla dzieci, konkursy i zabawy, degustację zagranicznych przysmaków regionalnych, galę ogólnopolskiego festiwalu fraszki o tematyce folkowej oraz korowód ulicami miasta. Artyści zatańczą także podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Festiwal jest współfinansowany ze budżetu Województwa Małopolskiego, Gminy Myślenice oraz Myślenickiego Towarzystwa Kultury.