Folklor i wolontariat. Piękne i potrzebne.

Pierwsza Dama Anna Komorowska spotkała się komitetem organizacyjnym  i wolontariuszami II edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Do spotkania doszło w ramach oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Małopolsce. Małżonka Prezydenta przyjechała do Myślenic na zaproszenie Piotra Szewczyka dyrektor Festiwalu oraz Stanisława Bisztygi Senatora VII kadencji.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to wydarzenie łączące tradycyjną kulturę ludową z różnych części świata wraz z twórczością inspirowaną folklorem. Festiwal odbędzie się w dniach od 1 do 10 lipca 2015 roku, a udział w nim weźmie dziesięć zagranicznych grup m.in. z Pakistanu, Serbii, Cypru, Egiptu, Indonezji czy Tajwanu. Główna scena Festiwalu zostanie ustawiona w uroczej scenerii średniowiecznego rynku w podkrakowskich Myślenicach. Tam też odbędą się główne koncerty festiwalowe, korowód ulicami miasta oraz spotkania i warsztaty z zagranicznymi tancerzami i muzykami. Artyści wystąpią także w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wadowicach, Wolbromiu, Nowym Targ, Andrychów i Żmiącej.

- Festiwal zyskuje coraz większe grono sympatyków. Choć za nami dopiero pierwsza edycja tego wydarzenia, a w lipcu kolejna – to już z całą pewnością można określić to wydarzenie jednym z najważniejszych i najciekawszych w naszym regionie. Autentyczny entuzjazm młodych ludzi z całej Małopolski, a zwłaszcza z Myślenic sprawia, że impreza ta jest wyjątkowa – powiedział Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Małżonka Prezydenta swoją wizytę w Myśleniach rozpoczęła od krótkiego zwiedzania Miejskiej Biblioteki Publicznej w towarzystwie Burmistrza Myślenic Macieja Ostrowskiego oraz autorów Monografii Gminy Myślenice, której specjalny egzemplarz otrzymała Pani Prezydentowa. Zaraz po zwiedzaniu Pierwsza Dama spotkała się z komitetem organizacyjnym Festiwalu oraz wolontariuszami. W bardzo serdecznej atmosferze Dyrektor Festiwalu Piotr Szewczyk zaprosił Annę Komorowską na ceremonię otwarcia Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem oraz opowiedział o idei Festiwalu.

- To jest dla nie ogromna radość, że mogę się Państwem spotkać. Wasz entuzjazm od razu  się udziela, wspaniale, że macie ochotę i zapał by coś takiego tworzyć. Jeśli nie uda mi się  być osobiście z na festiwalu, z pewnością będę z Wami duchem – powiedziała uczestnikom  spotkania Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Małżonka Prezydenta spotkała się także z artystami z Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, którzy specjalnie na te okazję przygotowali krótką muzyczną prezentację. Ziemia Myślenicka jest organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu.

- Spotkanie z Panią Anną Komorowską i prezentacja naszego Festiwalu ma dla nas ogromne znaczenie. Staramy się budować znaczenie nie tylko wydarzeń takich jak te, ale także wzmacniać pozycję Zespołów Pieśni i Tańca w całej Polsce, to jest dla nas bardzo ważne – mówił Piotr Szewczyk dyrektor Festiwalu i wiceprzewodniczący Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki Ludowej (IOV).