Prace nad festiwalem trwają

Druga edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem dopiero w lipcu, ale organizatorzy Festiwalu już mają pełne ręce roboty.

Za trzy miesiące do Małopolski przyjedzie ponad 300 zagranicznych wykonawców z dziesięciu różnych krajów świata. Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to festiwal ustanowiony przez Województwo Małopolskie i Gminę Myślenice, a realizowany przez Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” oraz Myślenickie Towarzystwo Kultury. Pierwsza edycja imprezy odbyła się rok temu, a jej ogromny sukces zwiastował kolejne edycje wydarzenia.

- Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że my niczego nie kończymy, myśmy dopiero rozpoczęli budowę fantastycznych spotkań z folklorem tutaj w Małopolsce. – mówił podczas ubiegłorocznej ceremonii zamknięcia Festiwalu Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to wydarzenie łączące tradycyjną kulturę ludową z różnych części świata wraz z nowoczesną twórczością inspirowaną polskim folklorem. Festiwal odbędzie się w dniach od 1 do 10 lipca 2015 roku, a udział w nim weźmie dziesięć zagranicznych grup m.in. z Pakistanu, Serbii, Cypru, Egiptu, Indonezji czy Tajwanu. Główna scena Festiwalu zostanie ustawiona w uroczej scenerii średniowiecznego rynku w podkrakowskich Myślenicach. Tam też odbędą się główne koncerty festiwalowe, korowód ulicami miasta oraz spotkania i warsztaty z zagranicznymi tancerzami i muzykami. Artyści wystąpią także w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wadowicach, Wolbromiu, Nowym Targ, Andrychów i Żmiącej.

- Będziemy praktycznie w całej Małopolsce. Bardzo się z tego powodu cieszę, że nasza idea folkloru bez granic trafia do tak wielu Małopolskich miast i miasteczek. Festiwal z roku na rok jest coraz większy i jest autentycznym świętem całej Małopolski – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

Oprócz zagranicznych zespołów podczas całego wydarzenia zaprezentują się także uznane zespoły muzyczne, które czerpią inspirację z muzyki ludowej. Podczas Festiwalu zagrają m.in. Caci Vorba, Przemek Sokół Orkiestra czy Prasłowianki.

- Festiwal ma ogromne znaczenie dla całego naszego regionu, to nie jest lokalna impreza lecz przedsięwzięcie łączące różne części Małopolski. Myślenice, to centrum wszystkich wydarzeń, ale artyści przez dziesięć dni podróżują i poznają, to co u nas najpiękniejsze – mówi Mieczysław Kęsek, jeden z pomysłodawców Festiwalu.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są afiliowane przez The International Organization of Folk Art (IOV) oficjalną konsultacyjną organizację UNESCO. Więcej o festiwalu na www.festiwal.myslenice.pl